Vad var det för djur?

Bukefalos 30 år!

fejko

Trådstartare
När jag gick över gårdsplanen var det något halvstort djur som sprang över gårdsplanen i mörkret. Först trodde jag det var en hare men när jag gick närmare fräste det åt mig. Vad kan det ha varit för djur? Grävling? Mård?
Bor i Östergötland i gränsen mellan åkerlandskap och skog.
 
Med tanke på att du tänkte på hare så känns det lite märkligt med grävling, de är ju verkligen helt annorlunda i kroppsformen. Kan det inte ha varit en räv då, någon ung och lite långbent/skranglig sak som blev rädd och därför fräste?
 
Ja det kan det ha varit. Vi har gott om räv nere på åkern och jag har sett några ungar. Den kändes inte heller så klumpig och långsam som en grävling. Brukar rävar fräsa åt folk?
 
Ja det lät som en katt. Jag trodde det var en katt först men varken mina katter eller grannens katt fräser åt mig.
Kan varit en räv som kände sig trängd. Eller då som voff skrev en grävling. Men du hade nog sett skillnaden på storleken på skuggan om det var en grävling eller räv tror jag.
 

Liknande trådar

Hästnyheter

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

Barn

Hund

Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp