Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Däremot har jag varit med om att andra hästar blivit rädd för min töltande islandshäst![]()
Jag har tydligt sagt att hästar är individer det är också därför jag har svårt att förstå hur många i den här tråden tänker, islandshästar står inte ut mer än andra hästar vad gäller språk utan det är individer som fungerar bra ihop, alltså kan en islänning och ett halvblod bli bästa vänner. Min häst som är ett halvblod henens bästa kompis är en arab, våra andra halvblod går hon inte alls lika bra ihop med.
Ehm..ursäkta, men det där är skitsnack på hög nivå. Kom ner på jorden...inte förstådd i en "blandflock"??
Och det gäller bara islandshästar, eller? Alla andra raser har samma språk? Vet inte om jag ska skratta eller gråta...
Ja alltså som stallägare har vi separerat våra inackorderade islandshästar till en egen flock, eftersom vi upplevde att de inte funkade och många av hästarna faktiskt rent av vantrivdes. Idag kan jag säga att det är precis tvärtom, så jag får nog skriva att man måste se detta och inte bara tro.
Vad som gör detta fenomen vet jag inte, men det är bara att konstatera att så är fallet vare sig man vill tro på det eller inte.
Att sen ägare till islandshästar vill dela stall är väl inget konstigt, hur intressant är det för en dressyr ryttare att stalla in sin häst i ett renodlat hoppstall? Inget intresse alls skulle jag säga.
Hur många av våra andra raser har gått i 3-4 år i flockar från kanske 30 -400 andra hästar på STORA marker.
Lustigt är det också att det finns folk som glatt menar att ryttare med flera års erfarenhet av ovan nämnda häst "snackar skit" när de delar med sig av sina observationer - kom med ett motdrag med något som helt belägg annat än din egen åsikt, eller låt bli att snacka skit. Snälla nån.
Det är ju helt otroligt att det finns folk som inte tror att ras spelar in i en hästs personlighet. Isländshästar uppföds som bekant på Island, där de lever under helt andra förhållanden än vad våra "bruna" stallhästar gör. Rent faktiskt så lever de mer som vildhästar än vad andra hästar gör och är mer eller mindre beroende av flocken och att samarbeta för att ha det bra. Klart att hästar som växer upp på det viset, en uppväxt som är rätt unik för en häst som ändå är en tamhäst, får en annan mentalitet än andra, som Toppur påpekade.
Lustigt är det också att det finns folk som glatt menar att ryttare med flera års erfarenhet av ovan nämnda häst "snackar skit" när de delar med sig av sina observationer - kom med ett motdrag med något som helt belägg annat än din egen åsikt, eller låt bli att snacka skit. Snälla nån.
I teorin förstår jag hur du menar. Att hästar med olika raser kan bli vänner etc. Men som du tänker går inte riktigt att applicera i verkligeheten. Du ger exemplet att halvblod - arab kan bli bästa vänner. Men har du belägg för att arab - islandshäst kan bli bästisar? Det är ju något du måste se och erfara för att förstå. Det är uppenbart i tråden att många har erfarit att islandshästar inte fungerar ihop eller blir vänner på samma sätt som tex halvblod - arab. Har du själv ståttinstallad på islandsstall med ditt halvblod?
Endast genom erfarenhet kan man dra dessa slutsater som så många i tråden gör. Och klarligen är det många som delar uppfattning.
ledsen att behöva ta hål på din fantasi bubbla av fantastiska island där du påstår att dom lever som vildhästar. Sanningen är att hästar på island lever ett betydligt mer instängt liv än alla "stora bruna"
Dom flesta hästar på Island står på box 24 timmar om dygnet och dom står mycket trångt många står två och två. Detta pågrund av att dom flesta stallen finns i städer så det finns inga hagar. På sommaren går dom däremot ute dygnet runt. Så på det sättet kan man ju hävda att dom flesta islandshästar är betydligt mer "trädgårdsuppfödda" än dom flesta halvblod är![]()
Jasså?
Förklara nu då på vilket sätt jag snackar skit?
Min åsikt är fel? Trots att du precis ovan skriver precis det jag skriver fast på ett annat sätt?
Ursäkta??
Har du vart på island?
Där jag har vart så går hästarna i stora flocka om c.a 100 hästar. Hagarna är drygt 200-300 ha och OFTA mycket mer än så.
Du verkar verkligen inte veta vad du pratar om..