Förut blåste det nästan aldrig i Junsele men det har visst ändrat sig de senaste åren. Men det kanske generellt blåser mer överallt?
Ja det tror jag. Blåsten hör ju ihop med ett mildare klimat.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Förut blåste det nästan aldrig i Junsele men det har visst ändrat sig de senaste åren. Men det kanske generellt blåser mer överallt?
Det blåser "aldrig" storm hos oss, skellefteå. Och i Piteå/Luleå finns det massor av soltimmar, så kanske där någonstans? Men dock är det ju svinkallt och mörkt dygnet runt på vintern![]()
Med några undantag brukar Växjö ligga i botten. En januari för ett par år sedan hade vi 20 minuter sol på hela månaden.Kalmar är också lite av ett blåshål
Men Växjö borde ligga mest i lä och har ofta mycket soltimmar om jag minns rätt
Oops jag blandade nog ihop detMed några undantag brukar Växjö ligga i botten. En januari för ett par år sedan hade vi 20 minuter sol på hela månaden.
Nuförtiden tiden bor jag i Linköping. Hör är mer sol men också mer blåst. Vindstilla dagar är lätträknade...
Nej, det är nog rätt skyddat där i skogen.Oops jag blandade nog ihop det
Men blåser det mycket i Växjö i genomsnitt![]()
Även den december jag bodde i Växjö bjöd på 20 minuter sol.Med några undantag brukar Växjö ligga i botten. En januari för ett par år sedan hade vi 20 minuter sol på hela månaden.
Nuförtiden tiden bor jag i Linköping. Hör är mer sol men också mer blåst. Vindstilla dagar är lätträknade...
Jag hittade en rapport från SMHI med vindstatistik. I den fanns det nio orter som över tid hade en medelvind under 2 m/s. Flera av de orterna låg i ett rätt spritt kluster kring Jämtland/Västernorrland. Östersund hamnar ofta i topplistorna på flest soltimmar per år. Så svaret skulle kunna vara: Östersund.
Det är nog inte vid Storsjöns strand man ska hållas då, snarare i en lämplig dalgång. Kanske Hammarstrand eller Sollefteå?Jag hittade en rapport från SMHI med vindstatistik. I den fanns det nio orter som över tid hade en medelvind under 2 m/s. Flera av de orterna låg i ett rätt spritt kluster kring Jämtland/Västernorrland. Östersund hamnar ofta i topplistorna på flest soltimmar per år. Så svaret skulle kunna vara: Östersund.
Det är nog inte vid Storsjöns strand man ska hållas då, snarare i en lämplig dalgång. Kanske Hammarstrand eller Sollefteå?
Vilka orter var det som SMHI sade?