Vilken storlek på schabrak?

Bukefalos 30 år!

Selma

Trådstartare
Jag ska få hem en D ponny i veckan! :D

Till frågan:
Hon är rätt så nätt, nättare än min c ponny, 145cm i mankhöjd, och som sagt väldigt nätt, men vilken storlek ska jag ha på schabrak till henne? Ponny el full?
Jag har 16" på sadel ..

Någon som vet? :)
 
Sv: Vilken storlek på schabrak?

Både ponny och full borde passa, 14-16,5" ponny och 16,5-18" full brukar man väl säga att storlekarna motsvarar på ett ungefär.
Sen är det väl lite smaksak hur man vill att det skall sitta och hur själva schabraket är i storleken :)
 
Sv: Vilken storlek på schabrak?

Jag hade tagit full i schabrak, hellre lite stort än lite litet. Men köp ett schabrak och se hur det ligger, sen är det bara att mäta hur långt man egentligen velat ha det och ha med måttbandet till affären sen varje gång man ska köpa nytt :).
Vissa schabrak märken skiljer mycket i storlekarna, sen är ju alla kantband nuförtiden ngt man måste ta hänsyn till.

Själv har jag alltid med måttband, super bra när man ska mäta bett, tyglar osv :D.
 

Liknande trådar

  • Täcke, hjälp med storlek
  • Bett till ponny som är orolig i munnen?
  • Lippo-täcken små i storlek?
  • Koppjärn x-change

Hästnyheter

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

  • Autistic meltdown
  • SHL 26/27
  • Vad ska min son betala?

Barn

Hund

Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp