Vilket är bäst?

M

mellis

Har en fjording som nu efter sommaren behöver gå ner en del i vikt. Han ska väga runt 400 kg. Räknar med att han behöver runt 47MJ och 280 g smrp nu.
Höet innehåller 7.8 MJ och 51 g smrp/kg foder.

Jag har gjort två alternativ; dels det absolut enklaste, vilket är:
6 kg hö
mineraler.
Ger:46.8 MJ, 306 g smrp. Kvot 6,5.

Alternativ 2 är:
5 kg hö
1kg halm
0,3 kg Mustang Original
mineraler

vilket ger 47,3 MJ, 280,5 g smrp. Kvot 5,9.

Frågan är vilket som är bäst? Den första är ju den enklaste, men kvoten är ju högre i den och det kan bli svårt att få i honom mineralerna utan någonting till, lite enformigt.

Den andra är ju bättre på så sätt att det finns lite kraftfoder att stoppa mineralerna i . Visst vet jag att man i första hand ska ta bort kraftfodret om man ska banta en häst, men eftersom detta hö är så pass bra så blir det ju mer protein i det förslaget med endast hö, men det kanske inte gör något? Nu tänker jag alltså på ifall det är bättre att kvoten är så nära 6 som möjligt när man ska ha ner hästen i vikt, eller om det inte gör något att det blir ett litet proteinöverskott?
Hur skulle ni göra?
Andra förslag är också välkomna.
 
Sv: Vilket är bäst?

Den första är väl bättre. Proteinöverskott från hö gör ingenting, det är till och med bra om hästen behöver gå ner i vikt. Då kan man undvika att den tappar muskler istället för fett. Behöver du blanda mineralerna med något så räcker säker en deciliter kli eller betfor.
 

Liknande trådar

R
Foder & Strö Jag har äntligen en analys på vårt grovfoder, och sitter därför och försöker räkna på hur vi ska fodra. Vi har en lite låg kvot (5) och...
Svar
12
· Visningar
934
Senast: Oknytt
·
Foder & Strö Jag har en islänningsvalack på dryga året. Har inte haft islänning tidigare. Skulle behöva hjälp med lämplig foderstat till honom... 2
Svar
28
· Visningar
1 805
Senast: Cattis_E
·
Foder & Strö Trodde vi hade en sådan tråd men jag letade kanske för dåligt eller så kommer den här :D Är nyfiken på hur bukefolkets grovfoderår blev... 2 3
Svar
50
· Visningar
5 498
Senast: Shixle
·
Foder & Strö Har en häst som är JÄTTESVÅR att få upp i hull och undrar vad det kan bero på? Jag har gett honom 500% mer protein än optimalområdet och... 2 3 4
Svar
79
· Visningar
7 255
Senast: a1agnlju
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

  • Fågelobservationer
  • Flytta med utekatt
  • Akvarietråden V

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp