Vilodagar - mellanstadiebarn

Bukefalos 30 år!

Hur många vilodagar utan aktiviteter planerar ni in under sommaren för era friska mellanstadiebarn?

Jag menar inte att man måste ha aktiviteter varje dag under sommarlovet men mitt mellanstadiebarn har en sjukdom som gör att hen har sämre ork än andra barn så vi behöver planera in dagar utan aktiviteter. Målet med hens behandling är att hen ska kunna leva sitt liv som andra friska barn. Så hur lever friska mellanstadiebarn? Behöver era mellanstadiebarn vilodagar?

T.ex. så tyckte vi det var för tight att komma hem på onsdag eftermiddag ifrån ett läger och åka iväg på ett annat läger fredag morgon. Normalt?
Upplever inte att mina barn har något direkt behov av att vila utan kan typ köra på i hur högt tempo som helst 😅 De är lite yngre så kanske skillnad, men ena barnet ska börja mellanstadiet nu.
 

Liknande trådar

  • Sommarlovsbingo, tips sökes
  • Låt barnen vara ifred
  • Jag behöver flytta ifrån mitt barn
  • Funderingar kring utmattning

Hästnyheter

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

Barn

Hund

Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp