@Blueberry , vilka amningspump har du? Iom vi fött på samme ställe räknar jag med du också använde den på BB? Medela Symphony?
Ja, på BB använde den de hade där, men jag hade redan köpt en Philips Avent som väntade hemma.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
@Blueberry , vilka amningspump har du? Iom vi fött på samme ställe räknar jag med du också använde den på BB? Medela Symphony?
Ja, på BB använde den de hade där, men jag hade redan köpt en Philips Avent som väntade hemma.Tycker att den är klart bättre och smidigare än Medelan på BB.
Ah, va bra då. Den är elektrisk?
Blöh, här har det hittills inte blivit mycket sömn i natt.
Jag hatar att amningen är så bökig och jag hatar att han vägrar att jobba med mina bröstvårtor. Kommer han någonsin att göra det?Enda gången det kan fungera är när jag nyss har pumpat och de därmed är mer än dubbelt så stora som vanligt, annars accepterar/hittar han dem liksom inte. Han är dessutom expert på att äta med händerna i ansiktet och fäktar gladeligen bort amningsnappen en miljard gånger på en dag, för att sedan bli vansinnig när den är borta.
Det är utmattande.
Det är också rätt utmattande att kolla på klockan just nu. Jag har sovit max tre timmar och väldigt osammanhängande sedan vi gick och la oss vid 22.
Nää vad drygt! Inte nog med att man ska vara gravid i 40 veckor! Det är tydligen 42! Seeegt!Statusuppdatering från pessemisten: less less less!
Går in i vecka 42 idag, har mensvärk mest hela tiden fortfarande, sammandragningarna är det lite mer kraft i och mer tryck nedåt, men förväntar mej att inget kommer hända förän igångsättningen. Känns lagomt kul att ha det så här ett tag till
Det positiva då, pja jag har sytt mej en ny garderob snart, lite mer till lillan och till blivande mormor, snygga brudar kommer vi varaHar snart slut på tyg så är sysslolös snart
![]()
Läkarbesök idag med lilla C 8veckor gammal. Vikt 4600g, längd 56cm. Hon har bara gått upp 80g på 2 veckor. Dessutom har hon fått prickar, fortsätter att kräkas och är ganska mycket ledsen. Läkaren sa därmed att nu har vi ammat klart! Nu blir det mjölkfri ersättning. Dessutom fick vi en ny läkartid imorgon för blodprov och pricktest. Måste komma ihåg då att få medicin för att stoppa mjölken. Jag har mjölk så det räcker till tre bebisar så att bara sluta tvärt utan medicin känns inte så kul.
Rotavirus vaccinet som hon skulle fått fick hon inte idag utan det skulle vi fundera på när hon ska få efter imorgon.
Ska nu damma av alla flaskor och sterilisera. Hämta ut ersättning på Apoteket och sen lära lilla bebisen hur man dricker ur flaska.
Mvh Miks
Igångsättning på måndag om hon inte kommer innan så kan bli en vårbebis det här. Sambon är nöjd med att hon kommer efter 18e så hon blir en fisk istf vattenman, han är fisktokig min karl![]()
Stackars dig!
Jag har 7 dagar till bf och håller på att bli lite knäpp redan. Tänk om jag går över två veckor
Hoppas din bäbis kommer på andra tankar nu snart så det kommer igång själv![]()
Jag var redo att hon skulle komma från v37 men tji fick jag, lika envis som sin mamma är hon, vi testar muta med massa skoj men inget funkar![]()
Jag har inte kunnat ha amningsbh. Det är först nu när bebisen är 8 veckor som brösten lugnat ner sig lite så att jag kanske skulle kunnat få på en. I början blir brösten tokstora och stenhårda och det är stört omöjligt att få in dem i en bh. Det som funkat första tiden är amningslinnen. De har jag köpt på Lindex.Fråga till er som fått ut era små eller som varit med förr - amningsbh - vart införskaffar man bäst såna? Till rimliga priser gärna. Jag har ju 7 veckor kvar till bf men behöver köpa nån mer bh och utan byglar då det börjar bli lite obekvämt. Tänkte att jag kanske ska satsa på nån amningsbh och hoppas att den kommer funka nån gång under amningsperioden. Känns ovärt att köpa massa vanliga bh:ar som garanterat inte kommer komma till användning när hon är ute... jag har dessvärre redan 75F i storlek så de "vanliga" butikerna, typ HM och liknande brukar inte vara aktuellt. ..
Fråga till er som fått ut era små eller som varit med förr - amningsbh - vart införskaffar man bäst såna? Till rimliga priser gärna. Jag har ju 7 veckor kvar till bf men behöver köpa nån mer bh och utan byglar då det börjar bli lite obekvämt. Tänkte att jag kanske ska satsa på nån amningsbh och hoppas att den kommer funka nån gång under amningsperioden. Känns ovärt att köpa massa vanliga bh:ar som garanterat inte kommer komma till användning när hon är ute... jag har dessvärre redan 75F i storlek så de "vanliga" butikerna, typ HM och liknande brukar inte vara aktuellt. ..