Du använder en gammal webbläsare. Den visar troligen inte denna och andra webbplatser på ett riktigt sätt. Du bör uppgradera eller använda en annan webbläsare.
Hehe jag har väntat mer än 8dagar sammanlagt thoe (A) visst är det inte mycket, men man blir ju lite till sig och de är jobbigt att vänta (för en ruskigt otålig människa)
Sofie.S: öm ingenting just nu faktiskt, de har äntligen fått tillbaka lite lekhormoner i hagen så nu låter jag honom vara helt. Vi lyfter fötterna då och då, men annars får han bara sin dagliga ranson av kraftfoder, sedan får han vara föl i hagen Tidigare i våras gick vi ut och gick mycket, samt fick han ha sadel på sig en gång nu i sommar minns jag och då och då fick han ha träns och bett. Lite löslongering i paddocken gick också för sig, men inte mer än så och så har han ju vilat hela sommaren i princip
Slänger in en bild på vad ren klantighet kan kallas. Lätt att glömma bort hur dålig koll hästar kan ha på en annan. Hade ingen hjälm på mig heller.. vilket jag ångrar! Skulle "bara" känna på benet, lillkillen var irriterad på flugor och knäade mig, hade huvudet i vägen. Resultatet blev två besök på akuten och en veckan sjukskrivning pga hjärnskakning. Hur ögat har påverkats är ännu oklart, ser suddigt men de kan inte göra något fören blödning är borta.
Ni är säkert försiktiga och väldigt kunniga allihopa men ett misstag är så lätt gjort..
Vågar inte lägga upp bild när det ser som värst ut Nu ser jag iallafall hyffsad ut, alla svullnader har gått ner, nu börjar alla spännande färger att komma..
din häst är galet lik min stallägares 2åring e Bellagio!! Pappa präglar verkligen typen på sina ungar med vackra huvuden med stjärn, långlinjerade och långa ben.
Ändå är jag inte förtjust i Bellagio.. men din unge är såklart jättefin!
Var o hälsade på min fula ankunge igår. Haha oherregud.
I en vedervärdig växtfas men ska bli intressant att se hur han ser ut när jag haft han hemma ett tag och kunnat reglera foderstaten.
Regnar lite så kanske ingen helschysst bild direkt.
På onsdag åker vi till Slöinge hästklinik med Lovely Lasse. Varifrån hältan kommer är fortfarande ett mysterie och finadyne hjälper inte. Jag ska försöka få lite bilder på honom i sin haltergrimma, han är skitsnygg nu!
Hästmänniskan Allting är ju inte tävling och träning heller tycker jag. För mig är det viktigt att det finns bra ridvägar. Jag bor i Skaraborg och vi...