Helt seriöst - att du ens skämtar om det känns nedlåtande.Om jag hade grannar som "inventerade" mina resurser och samtidigt funderade på om det är dags att beväpna sig, skulle jag uppleva det riktigt djävla obehagligt.
Något i den där preppergrejen verkar väldigt skumt.
Självklart har jag basala kunskaper om min grannar. Jag kan ju liksom inte undgå att se den där stora vedhögen som ganska klart anger att man eldar med ved i huset. Eller att det ryker ur skorstenen kanske till och med skorstenarna ibland.
På samma sätt som jag noterar att det öppnat en ny restaurang eller affär där jag passerar.
Jag ser om det finns en Till Salu-skylt och noterar att jag kommer att få nya grannar. Jag ser om den gamla bilen inte står där längre. Eller att hemtjänstens bilar kommer på besök. Jag ringer grannen när jag passerar kohagen och en av korna ser ut att inte alls må bra.
Normal uppfattningsförmåga och slutledningsdito ger rätt mycket information utan att man behöver göra några efterforskningar.
Ingen människa är en ö.