Bygglov för ligghall?

Bukefalos 30 år!

psychogrrl

Trådstartare
Arrenderar/hyr mark av en bonde. Under sommaren kommer vi att bygga en eller två ligghall/ar i vinterhagen. Typen på ligghall kommer vara tre väggar och tak i plåt (trä-skelett) och dränerad markyta (med strö ovanpå).

Vi ska bygga för 4-5 små hästar, vilket alltså blir 32 kvm (tex två hallar på 3,6 x 4,6 m) och lägsta punkt i taket 2,35 m.

Jag gissar att bonden har jordbruksfastighet (han har mycket mark och har tex EU-stöd för den vall han har). Det måste jag dock fråga honom om.

När jag tittar runt lite hittar jag tex:
http://www.laholm.se/l_templates/L_PageFull.aspx?id=811

Nu bor vi inte i Laholm, men jag gissar det är liknande regler här. Vad jag förstår behöver vi alltså INTE söka bygglov för ekonomibyggnad under 50 kvm?

Vi kommer såklart söka förprövning hos länsstyrelsen dock, då det redan finns ett stall (som inte kommer användas annat än till sjukboxar) på 7 boxar.
 
Sv: Bygglov för ligghall?

Lagmässigt behöver man normalt inte bygglov för ekonomibyggnader för eget bruk (hyr man ut platser så är det ju inte för eget bruk längre) på jordbruksfastighet, vissa kommuner kan ha fattat särskilda bestämmelser men då är det snarare fråga om en stadga än en lag.

Ibland kan också en del kommuner få för sig att det ska vara bygglov bara för att det är just hästar, dock är ju de facto hästar livsmedelsproducerande (köttdjur) så detta kan ju då stötas och blötas i domstol om man så önskar.
 
Sv: Bygglov för ligghall?

Vad brukar bygglov kosta?

Och var ska man ringa för att få svar vad de tycker här?
Kommunen? Länsstyrelsen?
 
Sv: Bygglov för ligghall?

Google är min bästa vän ;) och jag har nu mailat byggnadsnämnden, för att kunna få ett skriftligt svar på vad som gäller i detta fall.
 

Liknande trådar

Hästnyheter

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

Barn

Hund

Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp