curly coated tetriever

  • Övr. Hund
  • Trådstartare Trådstartare joo
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 4
  • Visningar Visningar 1 374
vet inte så mcyket om rasen, :confused: men det är väl en fågeljakthund? tillhör förmodligen de aktiva rasrna iaf... Men har man bara tid och så, så tycker iaf jag att sånt är roligt . Att jobba med hunden alltså, lydnad, agility och sånt.
 
Det är en vappenapporterande hund, som alla andra retrivers...

Kräver en MYCKET aktiv ägare, kan vara rätt så skarp, alltså ingen "första-hund". Lite agility och lydnad räcker inte, då detta är en jakthund, som bör användas i jakt.

En trevlig hund med rätt ägare, som med alla. Har inte träffat många, men bl. a. en som var "killerhund", dvs söker upp skadat vilt och avlivar viltet.

Tycker dock att man ska se sig lite för inom denna rasen då den inte är så vanlig och de uppfödare jag har läst om inte varit särskilt seriösa. Ska man ha en bra curly så bör man importera.

//E
 

Liknande trådar

Övr. Hund Jag planerar att adoptera/köpa en husky, inte imon utan om två år eller så när jag har hus och inte bor i lgh. Vi är fullt påläst på vad... 2 3
Svar
51
· Visningar
4 332
Senast: Migo
·
Övr. Hund Har en bekant som äger en hund. Men när jag söker på ägarens namn på tex mr koll så står det att personen inte äger ngn hund? Kan man... 2 3 4
Svar
62
· Visningar
4 102
Senast: Lobelia
·
Övr. Hund Vilka tuggben är era hundars (och era) favoriter? Det finns ju rätt många märken numera som har svensk- eller nordisktillverkade ben av... 2
Svar
22
· Visningar
1 309
Övr. Hund Runt den 20 januari skrev jag här, och frågade hur man köper en hund. Jag fick massor av tips och råd, och även listor med uppfödare...
Svar
11
· Visningar
1 577
Senast: Raderad medlem 147980
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

  • Tråden för spår
  • Husky från USA, tips och råd m.m
  • Shop to you drop, del 4

Hästrelaterat

  • Bildtråd
  • Dressyrsnack nummer 18
  • Atletix
Tillbaka
Upp