"cykla bakåt" - skritt, "........." - tölt. Ideér hur

  • Islandshäst
  • Trådstartare Trådstartare Balderum
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 21
  • Visningar Visningar 4 272

Bukefalos 30 år!

Re: Black & Decker!

med risk för att låta petig... så skall du betona ALLA fyra taktslagen lika, annars har du inte ren fyrtaktig tölt... :smirk:
BLACK-n-deck-er låter ungeför som femgångsgalopp, flack och nästan fyrtaktig :D. Eller, när jag tänker efter, den sortens galopp låter faktiskt mer som black-n-deck-ER, med betoningen på sista slaget.:idea:
Vad är det här för märkesreklam egentligen, förresten? ;) Finns det inga andra borrmaskiner med användbara namn så vi får lite jämvikt? :rofl: :cool:
 
Re: Black & Decker!

Vad är det här för märkesreklam egentligen, förresten? ;) Finns det inga andra borrmaskiner med användbara namn så vi får lite jämvikt? :rofl: :cool:
Ja, det där har jag suttit och funderat på länge :eek: och kommit fram till att det finns lite mer neutrala uttryck som "ticka-tacka" eller kanske som en islandshäst som jag sett som hette "Vikivaki"! :D Och sen som musiker så har vi sextondelsnotens rytm: "tavateve" men det är ju så fult... :p

/Erica - som funderar över livets mening och andra stora saker...
 

Liknande trådar

Hästnyheter

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

Barn

Hund

  • Barmarksdrag/canicross
  • Rallylydnad

Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp