Sv: Den svarta färgen..
Kopierar från min källa:
"DOMINANT OCH RECESSIV NEDÄRVNING"
Färger kan nedärvas dominant eller recessivt. Av ordens betydelser kan man lätt få det hela om bakfoten vilket kan bli problem om man vill avla fram en speciell färg.
Dominant har betydelsen = (färg) som har absolut störst inflytande eller störst förekomst. Även i fråga om ärftlighet som i högre grad bestämmer en individs egenskaper än konkurrerande arvsanlag.
Recessiv har betydelsen = som ej är dominant (om ena genen i ett anlags par).
Skimmel är en dominant färg. Det betyder att den häst som bär på anlaget för skimmel också blir skimmel oavsett vilka andra anlag den har för övrigt. Den kan alltså bära på en mängd olika anlag som man inte kan se då de är maskerade av skimmelfärgen.
Likadant är det med en dominant svart häst. Den är svart trots andra anlag för färg som den kan tänkas ha.
Även brun är en dominant färg då både anlaget för svart färg (E) och anlaget som begränsar svart färg och gör hästen brun (A) är dominanta. Den bruna hästen kan ha anlag även för svart, svartbrun, mörkbrun och fux och ändå vara brun.
Det betyder att om man avlar på dominanta färger blir man ofta överraskad. Betäcker man två skimlar med varandra kan man få alla andra färger så länge inte någon av föräldrarna är homozygot för skimmel. Du kan alltså får en skimmel, svart, svartbrun, brun, mörkbrun eller fux avkomma beroende på bakomliggande dolda anlag.
Det blir lätt ett lotteri.
Likadant om man betäcker två dominant svarta hästar med varandra eller två brun hästar med varandra. Fölet kan då få alla färger utom skimmel.
Om man däremot betäcker två hästar med samma recessiva färg med varandra är utgången så när som på redan given. Fux är en sådan recessiv färg. Betäcker du två fuxar med varandra får du ALLTID en fux. Det finns inga undantag. Om fölet inte blir fux är härstamningen fel eller så är någon av föräldrarna inte fux utan den är felaktigt registrerad som fux (t.ex. mycket ljust brun).
Svart är också en sådan recessiv färg. Den svarta färgen kommer sig av ett anlag för svart färg (E). Svarta hästar saknar den begränsningsfaktor (A) som på bruna hästar gör att svart färg begränsas till man, svans och ben. Svarta hästar är homozygota för den recesseiva allelen a (d.v.s avsaknad av A som behövs för att ge en brun häst). Detta gör att recessivt svarta hästar vid en parning bara kan få svarta föl och fux föl. Inget annat.
En dominant svart häst däremot har ett annat anlag för svart färg, nämligen - ED. Denna gen breder ut svart färg över hela kroppen oberoende om hästen har den gen som begränsar svart färg (A, eller Aa) eller om den inte har det (aa). Och har den genuppsättningen A eller Aa kan den alltså få brun avkomma.
Källa=
http://www.runnbacken.org/farger3.htm
Ooops! Har inte kollat Palomino o/e Buckskin...