Dräktiga ston 2020/2021

  • Avel
  • Trådstartare Trådstartare Görel
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 1 522
  • Visningar Visningar 123 068

Bukefalos 30 år!

Vad skönt @sorbifolia :love: Hoppas ni får ordning på maten!

Här har det varit lugnt i helgen. Efter vaxpropparna (?) i fredags har hon inte visat några fler tydliga tecken. Kliar lite svans, juvret växer lite men annars lugnt. Har mina fantastiska syster och en stallkompis som hjälper till att kolla kameran på nätterna så än så länge är det överkomligt med tröttheten. Hoppas värmen som kommer nu hjälper till på traven :)
 
Jag börjar bli lite orolig över mitt swb-sto som ska föla i början av juni.
Hon har börjat fylla upp juvret och dessutom kommer det lättmjölk ur spenarna om jag trycker ut en droppe.
Hon är stor och trött. Jag såg hur fölet levde om för en stund sedan så jag hoppas allt är bra. ❤️
Mitt maidensto som också ska ha i början av juni har börjat sätta pyttejuver - jag är inte oroad alls för henne, så jag hoppas det inte finns anledning till oro för dig heller
 
Nu funderar jag på när nästa sto tänker föla... Hon är alltid skitsvår att läsa... Undrar om man bara skulle fortsätta sova i stallet, eller sova hemma någon natt?
 
Min verkar inte ha några planer på att följa i natt iaf så satsar på lite mera sömn.

Men såg att hon blivit lite insektsbiten på juvret idag. Vad finns det för insektsmedel som man kan ha på digivande ston? Hade Näckens myggolja när jag hade föl 2008 men den verkar inte finnas längre.
 
Här är en dagsfärsk bild på tjockis-Doris 🥰 335 d.
 

Bifogade filer

  • BCDCE0F0-82AA-477E-A5AF-FB2A4E5924D8.webp
    BCDCE0F0-82AA-477E-A5AF-FB2A4E5924D8.webp
    132,3 KB · Visningar: 87

Liknande trådar

  • Är hon dräktig
  • Låna avelssto
  • Statistik från Agria (utbruten från Valp 2027)
  • Smart lösning vid naturlig betäckning

Hästnyheter

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

Barn

Hund

Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp