Hugger en knapp...
Vi har haft två fall av fång i stallet de senaste 2 åren, båda två var överviktiga halvblod på bete. (Den ena sommaren 2006, den andra året efter.)
Vintertid (=säsongen innan de blev sjuka) fodrades de båda med hö av halvbra kvalité, häst nr 1 fick endast ett par dl havre till det, häst nr 2 fick proteinkomplement i form av lusern och soja.
(Häst nr 2 visade sig dock ha väldigt känslig mage och fick problem av sojan, kanske en bidragande orsak till fången?)
De betades in ganska försiktigt under flera veckor, och släpptes på heltidsbete i början av juni.
Betet är en gammal vall som betats av kor fram till för ca 10 år sedan, då välgödslad och mycket kraftig, men är nu inte gödslad på ca 3 år.
Det är fortfarande ett mycket kraftigt bete, men ogräset börjar breda ut sig, främst skräpporna. Hästarna har dock ingen anledning att äta dem, det finns så mycket av det som är godare. Även vit- och rödklöver finns i partivis.
Min slutsats: Våra hästar har blivit sjuka av övervikt främst orsakad av för lite motion, men något säger mig även att betet har förändrats och bidragit till fången, men vad?
Sedan korna försvann har vallen betats av hästar av alla slag, och vad jag vet har bara
en enda blivit sjuk tidigare, men då var det avfall från den närliggande kvarnen som var starkt misstänkt. Varför blir hästarna sjuka
nu???
Är det för tvära kast i klimatet, ena månaden är det ökentorrt, och sedan spöregnar det i en vecka? Är det något olämpligt som växer till när vallen inte gödslas?
Orsaker som beskrivits tidigare i tråden, silage och stora kraftfodergivor är alltså uteslutet i våra fall...