Sv: Fångtråd igen!
Du kan ge stötdos selen 1 gång/v ovanpå. Så gör jag i samma läge, dvs när allt annat är täckt, men halva/del av selenbehovet. Då ger jag stötdos tokosel 1 gång/v och ser glad ut =)
Tack för svar, men denna meningen förstod jag inte.
Eller... Det kanske jag gjorde nu när jag läste den igen
Jag kanske inte behöver ge ett helt mått tokosel eftersom att en del af behovet är täckt?
Han får minimalt med gräs. Totalt kanske 15-20 timmar på en vecka på gräs som är så kort att det knappt går att beta av.
Vad händer egentligen vid brist på selen?
Jag blir nästan rädd nu när jag jag gör mina foderberäkningar på HC. Den varnar överallt att hästen får för mycket energi för dess förutsättningar, att proteintilldelningen är för hög etc. Men han går ju inte upp något vidare, så jag kan ju inte minska och kvoten ligger på 5,7, så det känns inte som att det finns så mycket att ändra på när jag dessutom ska börja motionera honom mer och mer. Och det är ju skönt att man kan ge mycket grovfoder också.
Han får nu:
Morgon: 1,5 kg hö
Hagen: 2,5-3 kg hö + 0,5 kg alfalfa
Hagen eftermiddag: 1,3 kg hö
Kväll: 1,7 kg hö + 0,5 kg alfa.
Natt: 1 kg halm + 2 kg hö.
Över 2 kg ts/100 kg kroppsvikt!!

Vad har hänt????