Sv: Fångtråd igen!
Intressant. Jag har inte 'funderat' över det innan nu med E möjligen om jag ska vara ärlig.
Utan när han verkades andra gången, 4 v efter anfallet, visade ju klinikhovslagaren på lamellerna, att de var breddade, 'räffliga' (själva strukturen hade tänjts ut eller hur man ska säga) och blödningen. Sas inte mer om det än att nu syns skadorna på hovarna. Vid detta besök var de i princip bergsäkra på att hitta lägesförändringar på hovbenen, dels pga hur lamellerna såg ut men ffa på att han fortfarande hade så 'stora' symptom och inte klarade sig utan butta.
Sen nästa verkning, också den på kliniken visade hovslagaren glatt att lamellerna nu inte längre var breddade, utan 'bara' sådär avvikande i strukturen, men att det fortfarande kom 'fram' gamla blödningar. Klinikhovis sa dock då - lika glatt - att nästa verkning ska du se att man knappt kommer kunna se något.
Och mycket riktigt, nästa verkning syntes nästan ingen strukturförändring, ingen breddning och bara små små spår av blödningar (innan var det blödningar hela lamellranden och runt om).
Verkningen efter konstaterade min hovslagare glatt att förutom fångranden kan ingen ens se den här haft fång.
Och nu med E konstaterade hemmahovslagaren bara att 'det syns han har haft fång, han har väldigt breddad lamellrand, ffa i tån' och så visade han, och sa att 'det kommer nog ta ett tag få ordning på de här hovarna, han har så långa tår och jag kan inte backa dem så mycket pga lamellerna, men till sommaren ska vi nog fått ganska hyfsad ordning på dem'
Däremot minns jag att jag fick det jag lärt mig att 'breddad lamellrand = lägesförändring av hovbenet har skett' punkterad, att det inte är så, just iom Lillen. Vet jag frågade klinikhovis om det och klinikhovs förklarade att det ju kan 'dra' och belasta ganska hårt i lamellerna utan förändring, och förklarade mer detaljerat, fast just förklaringen har jag dessvärre glömt.
Även om det skulle vara VÄLDIGT behagligt och behändigt om Lillen inte haft fång, så tror jag tyvärr inte att alla inblandade hade fel, speciellt inte med skolbokssymptom på fång, som dessutom inte kunde förklaras med något annat, och inte vek förrän vi fick bort sockerhöet ur foderstaten..
Fast vissa anser ju i princip alltid att 'mina' veterinärer/hovslagare har fel, alldeles oavsett vad de tycker så..