- Svar: 88
- Visningar: 7 923
(ATL) Ett spöförbud kommer troligen leda till fler olyckor, det tror framgångsrike travtränaren och kursen Fredrik Persson från Trolleboda, uppger Sveriges Radio Blekinge.
Läs mer...
Läs mer...
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Varför går det bra i Norge?
This is the most stupid shit I've ever heard.
Snacka om att rida på smärta.
Fast det är en sanning med modifikation att det skulle funka bra i Norge.
Drivningen i Norge är väldigt ful och där rycks det väldigt i munnen när kuskarna driver med tömmen, som ju är fastsatt i munnen på hästen.
Att vinkla fram en pisk är väl att jämföra med en skänkel och är enligt mig betydligt bättre sätt att driva än med töm.
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=97&artikel=4826028
Citat från artikeln: Därför föreslås att all användning av spö i syfte att driva på hästen ska bli förbjudet i samtliga ridsporter, såväl tävling som träning.
Därav mina tidigare inlägg, vad jag förstår är det inte bara travet som drabbas av spöförbudet så detta är väldigt aktuellt inom hela hästsporten, kanske framför allt ridsporten som inte haft så tydliga regler kring detta tidigare? Reglerna har i alla fall inte följts särskilt väl.
Har dom mycket munskador där?
Hur menar du nu?
Ju starkare häst ju mer ben behövs för att kunna hålla ihop den, alltså är det inte alls ovanligt att de hetaste och starkaste hästarna är de man behöver sporrar på för att orka rida tillräckligt starkt bakifrån annars lär det inte sluta bra med ett skarpt bett för då blir det dragkamp i bettet.
Jag har inte tillgång till någon trovärdig källa som kan besvara den frågan.
Men å andra sidan behöver man inte orsaka en skada, för man rycker en häst i munnen.
Har vi mycket spöskador här?
Ingen aning, jag är inte bekant med travsporten på det viset.
Jag som faktiskt har tagit mig tid till att läsa igenom lagförslaget, finns nedladdat som Pdf i min dator, så vet jag ju att det handlar om förbud mot att driva fram hästen med spö.
Som exempel ges bla att tvinga hästen över hinder med hjälp av spö, vilket jag personligen tror är ett av de absolut i särklass vanligaste sätten att missbruka spöt på (min egen högst personliga uppfattning).
Travet ska inte känna sig utpekad här utan i första hand går faktiskt mina tankar till banhoppningen när det gäller grovt felaktig användning av spö, på travlöp finns det ju ganska stora bötesbelopp på att använda för hård drivning - rätt ska vara rätt.
Däremot så vill lagförslaget att det fortfarande ska vara tillåtet att använda spö som "förlängd hjälp" men då mera duttande än vinande spöslag och det ska enligt samma lagförslag fortfarande vara tillåtet att använda spöt av säkerhetskäl då man helt enkelt måste få hästen framåt som tex okontrollerade stegringar vid fel tillfälle.
Så den delen av lagförslaget anser jag är bra, liksom att man inte ska få ha huvudansvar för några djur öht om man är yngre än 16 och att man inte ska få ha djur uppbundet annat än vid tex veterinärvård eller liknande situationer (spiltor och uppbundna mjölkkor ska fasas ut och försvinna helt)... och så blir det förbjudet att ha sex med djur![]()
Jag hoppas de får till en bra lag som skärper djurskyddet generellt och inte bara en ny symbollag som varken gör till eller från.Skillnaden mot nuvarande lag är att nu är sex tillåtet så länge djuret inte lider av det hela, det krävs mao att sexet ska vara så grovt att det uppstår skador på tex vulva som är plågsamma fär djuret för att det ska vara olagligt idag.
Det var bra sagt!Och visst blir det svårbevisat, men som en bra hopptränare än gång sa till en elev "nästa gång ser du till att använda spöt dig själv istället"![]()
Det var inte riktigt det jag menade, utan svårigheten att avgöra när det verkligen var nödvändigt och inte.Inte tusan ska det vara meningen att hästen ska behöva "tryckas av" med spö titt som tätt för att ta sig över ett hinder, då känns det som något grundläggande fel nånstans som behöver rättas till.
Nu tror ju jag personligen att det bettet många sätter i munnen på den typ av häst du beskriver, ger betydligt mer obehag/skada än vad ett piskprapp gör.Det finns ju hästar som suger tag i hindret så att man måste tala om för dom att dom inte får hoppa det hindret, åtminstone inte just då![]()
Jag ska inte göra mig grön...lite ridning kan jag eftersom de första 16 år av häst var just ridning. Jag skulle här kunna ge förslag och ideer på hur man på ridsidan skulle kunna lösa detta problem..typ samma ogenomtänkta svar som vi travisar många gånger får stå ut med.Det där är en av ridningens små paradoxer som går att lära ut teoretiskt på några minuter men som tar en livstid eller två att verkligen bemästra... en het häst driver man på för att den ska bli lättare att kontrollera - att bara försöka bromsa en het häst med bettet fungerar ju inte eftersom hästar inte springer med munnen utan med sina ben.