Hästens tecken... Ärftligt eller inte????

  • Avel
  • Trådstartare Trådstartare mariavanamnet
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 82
  • Visningar Visningar 16 035
Sv: Hästens tecken... Ärftligt eller inte????

Vilken helskön bild!

Oavsett det är bevisat eller ej, så verkar ju onekligen en del hingstar nedärva en viss typ av teckning väldigt starkt. Mitt stos stora bläs är lite av ett mysterium för mig då de enda bläsarna jag hittat i släkten är hennes mors och den var inte ens helvit utan stickelhårig.

Mormor (hade vita halvstrumpor båda bak)
Tjitjohuvud.JPG


Mor (ett vitt framben)
23815_1322365391113_1590181870_720678_7779627_n.jpg


Son (vitt på alla fyra)
36208_1393839257915_1590181870_877753_3376313_n.jpg

VÄLDIGT vackra tecken på de två översta bilderna! blev helt :love:
 
Sv: Hästens tecken... Ärftligt eller inte????

min islänning har stjärna och snopp, hennes 1:a för har smal strimma,3:dje fölet strimma medans 2:dra fölet är en exakt kopia, samma färg, och snopp o stjärna.
papporna är skimmel och fux utan tecken, så nog har dom ärvt vita tecken av mamman.skall bli intressant att se hur föl nr 4 ser ut,där är pappan oxo skimmel.
 
Sv: Hästens tecken... Ärftligt eller inte????

**KL**
I min värld är det vara hög ärftlighet på tecken. Vissa hästar ger inga eller nästa inga tecken på samtliga avkommor oansett kombination, medan andra ger mycket oansett vilken kombination det handlar om.
Mitt avelssto är mycket diskret sabino och hon ger ibland mycket tecken och ibland nästan inget. Årets avkomma e Zuidenwind fick som många andra av hans avkommor stjärn och nosbläs (alt snopp), större än hingstens. Mamman har stjärnämne och snopp.
Min Nactusavkomma fick som så många andra sådana bläs. Ofta blir de sneda, men min Nactus fick en rak.
/U
 

Liknande trådar

Avel Hej! Jag hade tänkt betäcka mitt sto i år och har lite frågor och funderingar kring hela processen. Det här kommer vara både mitt och...
Svar
1
· Visningar
535
Senast: Freazer
·
Foder & Strö Hej! Nu behöver jag lite input från er. Det är lång läsning och jag förstår om ni inte orkar läsa 😅 Jag vill vara tydlig från början med... 2
Svar
21
· Visningar
3 492
  • Artikel Artikel
Dagbok Himlen är stjärnklar, det har blivit februari. Snart är det vår. Som så oändligt många gånger förut är det dags att släppa in hästarna... 2
Svar
24
· Visningar
3 542
Senast: Cattis_E
·
Småbarn Min fyraåring har en längre tid upplevts lite trött. Vi har frågat om det hos vårdcentralen när han varit där i andra ärenden men det... 2 3
Svar
44
· Visningar
1 822

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

  • Senast tagna bilden XVI
  • Somna in hemma
  • Uppdateringstråd 31

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp