Du använder en gammal webbläsare. Den visar troligen inte denna och andra webbplatser på ett riktigt sätt. Du bör uppgradera eller använda en annan webbläsare.
Nej, givetvis vet jag att det inte är så enkelt. Alla utom stamtavla kallas huskatter, men varför är det så himla viktigt att para med raskatter ?
Pratade katt med en av mina klasskompisar eftersom hon berättade att hon hade 3 norska skogkatter. Nyfiken som jag är så frågade jag om dom hade stamtavla, fick till svar "nej men dom är renrasiga ändå eftersom deras pappor är norsk skogkatt".
Jag lägger inte mig i vad folk har för katter eller liv, men jag kan inte förstå hur en huskatt och en renrasig kan ge renrasiga katter. Det allra bästa jag hört var en gammal tjejkompis som hade köpt sin katt under intygan att han är norsk skogkatt. Hon frågade mig gång på gång om inte jag kunde framföra till min dv pojkväns föräldrar som födde upp norsk skogkatt att hon ville låna ut sin hane innan kastrering. Jag orkade inte förklara att Sverak har regler om det där, utan lyssnade mest på hennes stora avelsplaner om sin katt som jag klassar som huskatt då inte ens föräldrarna har stamtavla
(jaa, lite komiskt att folk i min närhet bara har norsk skogkatt som raser. Är det någon trendkatt att äga? )
Folk får kanske inte sina vanliga huskatter sålda? De måste spä ut med lite "exotiskt blod"? Eller så tror de att de genom att para med en raskatt får kattungar som ser ut som den renrasiga föräldern och vips så har de skaffat sig billiga raskatter.
Förr hette det att alla långhåriga huskatter var "angoror", sedan kallades de "persier", så blev det "norsk skogskatt" och nu börjar det bli allmänt poppis att skryta med maine coon- eller birmainslag. Givetvis mycket svårt att bevisa i de flesta fall.
En huskatt duger precis som den är, som en huskatt. Vill man göra sig märkvärdig och föda upp huskatter kan man ju ge sig på att, tja varför inte vaccinera, ID-märka, avmaska och veterinärbesiktiga?
Trädgård & Växter Särbon har ju gått 2-årigt skogsgymnasium... hade jag köpt en Stihl hade nog förhållandet varit slut :D Dvs jag har en Husqvarna :laugh...