Jobba hemifrån?

silverblom

Trådstartare
Har sett i trådar att en del jobbar hemifrån.
Vad jobbar ni med?
För och nackdelar?

Tycker det toppen att jobba hemifrån!
 
Jag är psykolog och har min tjänst uppdelad på 50/50 klinikarbete och doktorandstudier. Sitter regelbundet hemma på min forskningstid.
Har forskning 2,5 dagar i veckan. Den där halvdagen är jag nästan alltid hemma och de andra dagarna växlar jag hemifrån/mitt kontor på universitetet beroende på vad jag jobbar med för stunden.

Jag tycker det är skönt att jobba hemma när jag tex har mycket läsning (skönare att ligga i soffan och läsa än att sitta vid skrivbordet) eller att kunna kombinera om jag av annan anledning behöver vara hemma.
Ibland är det dock svårare att hålla fokus och vara effektiv hemma, men det får man ju ta ansvar för.
 
Jag har hemmakontor precis som alla andra på mitt jobb. Några har dock ett externt kontor utanför hemmet men de sitter inte ihop med någon annan i bolaget utan det är et "eget" kontor. För att kunna ha de bästa i branschen anställda så är bolaget uppbyggt på det sättet att alla kan sitta hemma. Jag jobbar med ekonomi och är konstruktörernas närmsta chef.

Tycker det är underbart att sitta hemma! Använder ofta min lunchrast till att rida en av hästarna eller ta en längre promenad med hunden. Jag har inget stort socialt behov så det känns inte ensamt som många kan tycka. Dock försöker jag sitta ett par dagar i veckan i stan med min närmsta kollega just för att prata och umgås lite då vi även är vänner utanför jobbet.

En nackdel kan vara att man ibland skulle vilja sitta bredvid någon kollega och gå igenom saker. Men vi löser allt via Skype, telefon, mejl och teamviewer. Det funkar bra!
 
Skolkurator, jobbar ibland hemifrån på loven (inte ledig på lov som pedagogerna). Jag tar bara med mig datorn hem, kommer åt både jobbmail och journalsystem. Bekvämt att göra administrativa saker hemifrån; dokumentation, "skrivande" (skriva rent/klart utredningar m.m) och planering.
 
Jag är universitetslärare. Förberedelser, rättning, inläsning, skrivande och administration kan jag göra hemifrån när/om jag vill. Jag gillar det, men det kan vara svårare att få något gjort.

Överlag tror jag att det är lite för lätt för de flesta att förväxla "jobba hemifrån" med att inte riktigt acceptera jobbets/yrkeslivets krav.
 
Jag är hr-administratör och jobbar hemma då och då, någon eller ett par dagar i månaden beroende på vad jag behöver få gjort :) Kan göra praktiskt taget allt hemifrån då jag inte håller på med så mycket pappersarbete.
 
Jag jobbar som tjänsteman i en stor medlemsorganisation och jobbar mycket hemma. Mycket tid spenderas såklart i "fält" men all kontorstid kan jag lika gärna göra hemma som på ett externt kontor. Vi är en ganska liten personalgrupp spridd på ett stort geografiskt område så jag har inget ut av att sitta med några andra på ett kontor.

För mig är det skönt att slippa restid varje dag, det blir snabbt timmar... Sen har man en otrolig frihet att lägga upp dagen, jag har t ex aldrig bekymmer med att ta hovis en fm osv. Å andra sidan jobbar jag "jämt", svarar på mail på kvällen etc men det skulle jag ha gjort oavsett. Jag är ju egenföretagare också så det sitter liksom i ryggmärgen att alltid vara till hands.

Den enda nackdelen jag ser är ergonomi, jag har ett skrivbord men sitter nästan alltid i soffan hemma. Skulle jag sitta vid datorn 40 h per vecka vore det nog inte optimalt ;).
 
Informatör för aktiebolag. Tjänsten kräver att man arbetar hemifrån så hemmet är mitt enda kontor. Jag trivs inte bra med att prata i telefon med främmande så egentligen är det väl fel yrke för mig, men har ett intresse för aktier och aktiebolag så det funkar bra som extra jobb vid sidan av studierna. :)
 
Jag jobbar som marknadsanalytiker och har möjlighet att jobba hemifrån lite som jag vill. Det brukar bli 1-2 dagar i månaden ungefär. Jag tycker det är underbart att ha möjligheten för de dagar då jag behöver vara hemma och ta emot paket eller liknande, eller om jag helt enkelt känner mig lite hängig och nere någon dag. För mig är det också oslagbart att kunna åka hem till Sverige (bor utomlands) och spendera lite extra tid där utan att behöva använda semesterdagar.

Generellt föredrar jag dock att vara på kontoret, dels för att jag älskar mina kollegor och dels för att det är skönt att komma ut och bort från lägenheten ett tag. Gillar känslan av att jobbet är på ett ställe och hemmet på ett annat, tror jag skulle ha lite svårt att koppla av annars.
 
Har sett i trådar att en del jobbar hemifrån.
Vad jobbar ni med?
För och nackdelar?

Tycker det toppen att jobba hemifrån!


Jobbar som lärare inom vuxenutbildningen. Vi har en del ickearbetsplatsförlagd tid, men jobbar också i arbetslag och tematiskt, så det funkar inte att sitta ensam hemma och lägga upp sin planering.

Däremot all rättning, inläsning, egna förberedelser och körschema, bokningar och liknande kan med fördel göras hemifrån. Det går både snabbare och smidigare jämfört med att sitta i ett lärarrum med 5 andra.

Jag är effektivare hemma, helt enkelt för att jag inte blir störd i samma utsträckning.
 
Har sett i trådar att en del jobbar hemifrån.
Vad jobbar ni med?
För och nackdelar?

Tycker det toppen att jobba hemifrån!

Jag jobbar mkt hemifrån. Vi är åf i Norden åt ett företag som tillverkar hästfoder och tillskott.

Fördelarna är att jag hinner både jobba mer och göra annat iom att jag inte har resväg varje dag. Jag kan också lägga mina tider själv. Så jag kan jobba lite kontor, göra ärenden eller annat jobb och återkomma etc.
Jag kan också spara tid på att slippa sminka/fixa hår etc om jag bara ska vara hemma.
Jag får också mkt mer gjort utan ev kollegor/kunder som man pratar med.

Nackdelen är väl att jag lättare jobbar för mkt sas. Det är lätt att börja pillra med jobbsaker när man eg borde vila etc.

Kollegor träffar jag ibland. Och jag umgås ju med folk öht. Så att jobba själv i övrigt är helt ok för mig.
 
När jag jobbade som egen IT-konsult (systemdesigner) satt jag ofta hemma och jobbade. Nu jobbar jag som administratör och har möjlighet att jobba hemifrån nån dag då och då om jag skulle vilja. Men jag gillar inte alls att jobba hemma, och undviker det så mycket jag bara kan! Dels kände jag mig instängd med att stirra på samma väggar både på arbetstid och på fritid, dels saknade jag arbetskamrater och mänsklig kontakt, dels satt jag oergonomiskt (har inte samma ekonomi att köpa ergonomiska bord och stolar för som ett företag...), dels glömde jag bort att äta... För mig var det rent deprimerande att jobba hemma.
 
Jag jobbar hemifrån ibland. Jag jobbar som projektledare och då är det mycket administrativa uppgifter som kan göras utanför kontoret; upprätta projektbudget och följa upp projektekonomin, göra tidplaner, skriva statusrapporter och mötesprotokoll, etc. Även korrekturläsning av förfrågningsunderlag och genomläsning av anbud går bra att göra hemma.
 
Systemspecialist för en intern databasapplikation med 15 000 användare globalt. Utbildar, felsöker, skriver instruktioner, löser frågor och problem, etc.

Fördelar är att jag slipper restider och kan jobba i myskläder och köra tvättmaskinen i veckorna istället för bara på helgen (bor i lägenhet och vill inte störa grannarna kvällstid).

Nackdelen är det sociala. Ingen att prata med på lunch- och fikaraster.
 
Systemutvecklare för produktionssystem inom tillverkningsindustri. Programmering, databaser, support mm. Jobbar hemifrån en dag i veckan då det hjälper mig att hantera MS-tröttheten bättre när jag slipper gå upp och göra mig i ordning och köra till jobbet. Utöver det sitter jag hemma om jag behöver t ex ta emot paket, hantverkare eller om jag inte är riktigt pigg.
 
jobbar som testare åt ett telecombolag och kan sitta hemma och skriva testfall, dock är en del av våra program "hemliga" då de innehåller kunduppgifter, något som det kommer att bli ännu hårdare regler om efter 25 Maj med tanke på GDPR
 
Jobbar som medicinsk sekreterare och skriver patientjournaler hemifrån en dag/vecka samt någon gång på helgen om jag vill jobba extra. Jag vill absolut inte sitta hemma mer än det då jag älskar mina kollegor. När mitt företag var aktivt jobbade jag nästan bara hemifrån med undantag för hembesök någon gång/månad.

Fördelarna med att jobba hemma är jag kan ta sovmorgon utan att förlora flextid, slipper göra mig i ordning och t.ex. kan plocka ur diskmaskinen/dammsuga på rasterna och får mycket mer gjort då jag inte blir störd.

Nackdelarna är främst brist på det sociala och att jag har svårt att ta pauser.
 
Har sett i trådar att en del jobbar hemifrån.
Vad jobbar ni med?
För och nackdelar?

Tycker det toppen att jobba hemifrån!
Jag svara på frågor, skriver tjänsteskrivelser och beslut, sen ajourhåller jag databaser.

Det kan jag göra hemifrån. Ska jag skriva ut saker och sitta på möten (så klart) är jag på jobbet.

Jag är på jobbet 99% av mina dagar ändå eftersom vi är en liten grupp som jobbar väldigt tight ihop. Vi byter information med varandra hela tiden.
 
Jag är webbredaktör på en högskola. Jag skriver nyheter, intervjuar folk, sköter sociala medier osv. Sitter hemma någon eftermiddag i veckan eller om jag eller något barn är lite hängig.
Det är väldigt bra att kunna välja, jag trivs däremot inte med att bara jobba hemma. Har gjort det som egen och jag saknade inputen från kollegor.
 
Jag är frilansande skribent. Det bästa med att jobba hemma är friheten, att kunna disponera min tid, slippa möten och annat själsligt dödande.
Nu har jag dock precis tagit ett vikariat som skolbibliotekarie på 60% så jag är på bibblan tre dagar i veckan och jobbar hemma med mitt skrivande två. Skolbibliotekariejobbet är det absolut roligaste arbete jag någonsin haft och om jag fick skulle jag gärna ha fast tjänst. Det är nästan så att 100 % vore drömmen.
Att jobba som skribent är roligt men det är också pressande att driva allting själv. Jaga jobb, bolla olika arbetsgivare och framförallt få ändan ur vagnen och skriva.
 

Liknande trådar

Kropp & Själ Hur gör man, kontaktar jag själv försäkringskassan eller gör min arbetsgivare det och hur fungerar det med karensdag om jag sjukanmäler...
Svar
2
· Visningar
312
Skola & Jobb Jag jobbar fyra dagar i veckan och är föräldraledig en. Så ser det ut fram till sista augusti. Sen är frågan, ska jag gå ner till 80%... 2 3 4
Svar
72
· Visningar
3 218
Senast: fio
·
Skola & Jobb Jag hade ett jobb jag trivdes bra med. Av personliga skäl flyttade jag i höstas runt 40 mil och bytte i samband med det jobb. Jag...
Svar
16
· Visningar
853
Senast: monster1
·
Skola & Jobb Jag startar en ny tråd för att få mer input. Början finns i sommarföräldrar -25. Jo, jag är gravid i v 24 och fick igår beviljad...
Svar
18
· Visningar
825
Senast: Guldaskig
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

  • Ung kille
  • Ögonfärg
  • Sängproblem...

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp