Mohahaha!Det var den rensningen. Nu måste jag tvångsgoogla igen.
Tips: Om man googlar i ”inkognito/privat” läge så sparas ingen historik.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Mohahaha!Det var den rensningen. Nu måste jag tvångsgoogla igen.
Fast vem är det som går tillbaka och kollar någons historik egentligen? Det tycker jag är en betydligt otäckare fråga än alla eventuella kinks folk kan tänkas ha...![]()
Åh, jag ser framför mig alla möjliga och omöjliga scenarion. Typ att jag trillar ner död och min sista googling var ”sex med brödrost” typ. Vilket då blir det enda min familj kommer att komma ihåg. Blev överkörd eftersom hon googlade brödrostsex och gick mot röd gubbe.
Åh, jag ser framför mig alla möjliga och omöjliga scenarion. Typ att jag trillar ner död och min sista googling var ”sex med brödrost” typ. Vilket då blir det enda min familj kommer att komma ihåg. Blev överkörd eftersom hon googlade brödrostsex och gick mot röd gubbe.
Mohahaha!
Tips: Om man googlar i ”inkognito/privat” läge så sparas ingen historik.![]()
Det är nog troligare att man söker i din historik om du är spårlöst borta. Och efter dina googlingar kommer misstankarna riktas mot alla brödrostar.Åh, jag ser framför mig alla möjliga och omöjliga scenarion. Typ att jag trillar ner död och min sista googling var ”sex med brödrost” typ. Vilket då blir det enda min familj kommer att komma ihåg. Blev överkörd eftersom hon googlade brödrostsex och gick mot röd gubbe.
Tråden rör kinks och sexköp kom på tal varefter det hävdas inte riktigt höra hit, jag håller inte med. Jag tycker inte att man ska bortse från det perspektivet. Hade tråden rört "vanligt" sex och sexindustrin kommit på tal samt hävdats vara irrelevant hade jag reagerat likadant.Men kinks är väl knappast mer kopplat till sexindustrin än vad "vanligt" sex är? Porr och prostitution förekommer ju på alla möjliga vis.
Tråden rör kinks och sexköp kom på tal varefter det hävdas inte riktigt höra hit, jag håller inte med. Jag tycker inte att man ska bortse från det perspektivet. Hade tråden rört "vanligt" sex och sexindustrin kommit på tal samt hävdats vara irrelevant hade jag reagerat likadant.
Att det sker en utestängning från precis alla frågor utom branschens "vara eller inte vara" är faktiskt något som den politiska sexarbetarrörelsen (i brist på bättre ord) har kritiserat bland andra feminismen för i åtminstone hundra år. Dessutom existerar det en kritisk diskussion kring kinks där som inte riktigt finns på samma nivå hos privatpersoner, troligtvis eftersom privatpersoner varken har samma sorts sociala ansvar som delar av sexindustrin eller samma typ av utsatthet. Bortser man från allt det bortser man också från många intressanta perspektiv och problem.
Ja och jag lutar åt att det blir ett osynliggörande av bl a de människornas upplevelser när man inte vill inkludera dem i den här sortens diskussioner. Det finns otroligt många inom sexindustrin som har bemött eller aktivt förhåller sig till kinks i sina jobb, det är liksom inte ett ideologiskt ställningstagande (i stil med ja/nej till branschen) utan ett faktum som inte går att bestrida. De som tar betalt får inte magiskt noll erfarenhet av kinks för att det finns en problematisk ekonomisk maktobalans i det de gör. Vad man än tycker om det rent politiskt eller moraliskt måste man förhålla sig till att de här människorna existerar och bestämma sig för om de räknas i de här sammanhangen eller om man ska aktivt ignorera och utesluta dem och deras erfarenheter från något som i högsta grad påverkar dem.Det borde ju vara så att sexindustrin får näring av kinks som folk inte vill eller kan leva ut på hemmaplan. Och då gissar jag att man inte har fikastund innan för att prata igenom samtycke, lära känna varandra och ev självskadebeteenden innan. Att köpa sex är för mig en maktobalans från början som utesluter mycket av det som borde finnas.
(Det finns ju olika typer av sexindustrier, men om vi bortser från svindyra eskortfirmor där det finns mer krav på köparen då, men ändå en maktobalans).