Livet och allmänt

Bukefalos 30 år!

Status
Stängd för vidare inlägg.
Jag har hittills en nykter vecka och så ska den få fortsätta.
Jag såg att flera var oroliga för mig och det vill jag absolut inte att ni ska vara!
Har gått på AA möten nu tre dagar i rad. Och har kontaktat vården mer. Och massor av saker som hänt de senaste dagarna och jag har inte orkat skriva eller nånting här för jag känner att oavsett hur mycket jag gör så skulle jag alltid gjort mer och bättre och tyvärr orkar jag inte mer än det jag redan gör. Sen tillsätter jag mer hjälp allteftersom.
Låser tråden tills vidare men kanske låser upp den när jag är mer stabil. Men just nu är allt fokus på att vara nykter, jobbet och skolan.
Vi hörs och ni är bäst ❤️
 

Jag tänker också att du gör det så svårt för dig själv.
Du utsätter dig själv för situationer med alkohol inblandat, du har alkohol hemma(? om det inte är partners) det är liksom nog svårt utan dessa grejer runtomkring.
Jag tänker också så @karamelldrottningen

Liksom, när du dels skrev att du var krasslig och dessutom inte tagit medicin för att utesluta om det var den, så ökade risken i sig bara genom att du var krasslig. Sen när du skrev att du pluggade så kändes det ännu mer uppenbart att det skulle bli SVÅRT för dig. Du verkar ha svårt att vara lite svagare än normalt rent fysiskt, och att vara hemma och syssla med saker man gör inomhus som att plugga.
 
Jag tror att det här återfallet började redan i helgen när partnern lovordade vinet han drack. SÅ onödigt att hålla på att försätta sig i frestelse efter frestelse!
Och? Varför skriva det nu?
SÅ onödig kommentar till någon som kämpar.
 
Status
Stängd för vidare inlägg.

Liknande trådar

  • Min resa till läkning - ny gnista!
  • Livet och förändring
  • Att leva och inte bara överleva
  • Vägskäl

Hästnyheter

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

Barn

Hund

  • Valp, tips och råd
  • Valp 2026

Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp