Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Ja, priset borde sänkas istället inför en sån här helg. Tror de flesta skulle handla betydligt mer då.Ja, det är bedrövligt. Jag har köpt flera ggr de senaste veckorna, alltid för 50 kr/litern. Redan det är jättedyrt. Och sedan att höja så kraftigt bara för att det är midsommar är sniket. Tillgången på bär har sagts vara god i södra Sverige.
Exakt. Det är helt klart handlarpris.Ja, priset borde sänkas istället inför en sån här helg. Tror de flesta skulle handla betydligt mer då.
Sen finns det väl orsaker trots god tillgång. Det är en ekonomisk risk att vara jordgubbsodlare och numera finns det i alla fall i mitt område inte lika många jordgubbsodlingar som förr. Idag är det andra anställningsvillkor, förr sommarjobbade massor av ungdomar med jordgubbsplockning på ackord, idag är det kollektivavtalade löner osv osv. Jag fattar att det är dyrare idag att driva jordgubbsbusiness men jag ogillar det här med att det är ett handlarpris på gubbarna - det är samma pris överallt oavsett god tillgång eller inte.
AaarghMellan 49-79 kr asken har jag sett häromkring i butikerna de senaste två dagarna.
Grannens frigående och lyckliga jordgubbar som jag fick plocka själv betalade jag just 70 kr kilot för![]()
Också en aspekt: de är ju inte GODA? Jag frossar alltid under jordgubbssäsongen, förra året hittade jag inte många som var riktigt bra.55 kronor asken, någon icke-söt historia från Skåne.![]()
Också en aspekt: de är ju inte GODA? Jag frossar alltid under jordgubbssäsongen, förra året hittade jag inte många som var riktigt bra.
I början av veckan fick jag några jättefina, de hette Rumba. Annars har det varit ganska slätstruket.
Ungefär som på Midsommarafton på Tjörn på väg mot Kyrkesund häromåret, skulle jag tro. Jag tackar min lyckliga stjärna för att jag har glömt priset.40:- / asken tydligen, igår i Högsbohöjd. Vad de tog i ståndet utanför Konsum här i Hunnebo idag vågade jag inte ens ta reda på.
Åh jag köpte med Rumba förra veckan, fantastiskt goda (35kr/l) Igår var det istället Sonata som såldes för 50kr/lI början av veckan fick jag några jättefina, de hette Rumba. Annars har det varit ganska slätstruket.