Du frågar en politiker om hon skiter i orättvisor?Tänker du likadant om andra orättvisor? När du underrättat någon annan kan du sätta dig ner och sköta ditt?
Inte i min värld.
Självklart inte.
Ponera att jag skulle skrivit inlägget.
För mig skulle det här handla om något som är orättvist mot mig. Jag kan då bestämma hur mycket strid jag själv vill ta. Hur mycket det ska få gå under mitt skinn.
Avgörandet ligger inte i mina händer. Det är en personalfråga, en chefsfråga. Dessutom finns inte alla fakta hos mig.
Jag överlämnar information till dem som HAR beslutanderätten och som HAR ansvaret. Själv har jag ingendera.
Gör ledningen och facket inte det som de borde är det inte min sak att starta något MOT en kollega. Det känns osmakligt. Speciellt som jag inte skulle ha hela bilden.
Kollegor har ytterst sällan insyn i vilka överenskommelser som finns mellan en medarbetare och företaget.
Skulle jag inte klara av att ha det så och inget händer så får jag väl titta mig om efter ett annat ställe att jobba på.