Dom ger ju jag mig på iblandIbland gillar jag att utmana mig med något extra klurigt. Med det sagt, jag tror inte att jag skulle ge mig på något av de helt enfärgade pussel som finns.![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Dom ger ju jag mig på iblandIbland gillar jag att utmana mig med något extra klurigt. Med det sagt, jag tror inte att jag skulle ge mig på något av de helt enfärgade pussel som finns.![]()
Jag har en tunnare skiva av något slag, som jag lägger på bordet för att få rätt längd och bredd (glatt på en sida, strävt på andra sidan, något man använder när man bygger men vet inte vad materialet heterJag har blivit helt fast i att titta på pussel-youtubers. Det är ganska längesen jag pusslade själv, men nu är jag riktigt sugen. Har tyvärr absolut inte tid dock.
Men OM tid skulle infinna sig så har jag ett olagt 5000-bitarspussel. Mitt bord där jag pusslar är perfekt storlek för 3000-bitar. Hur löser man det på ett vettigt sätt? Mattor av olika slag går bort, tycker inte om att pussla på mjuka underlag.
Jag har en tunnare skiva av något slag, som jag lägger på bordet för att få rätt längd och bredd (glatt på en sida, strävt på andra sidan, något man använder när man bygger men vet inte vad materialet heter).
Masonit. Mycket lättare att hantera än både plywood och spånskiva plus att den glatta sidan på masoniten är slätare och, enligt mig, mycket bättre att pussla på. Inte lika stabil dock, så det beror ju lite på hur mycket extra man behöver. Bättre än foamboard iaf.Plywood kanske? Jag funderade på en spånskiva annars, men det känns så otympligt. Har sett i videor att de tejpar ihop foam boards till lämplig storlek, men jag är så sjukt opysslig att jag helst har något färdigt och smackar på bara.![]()
Åk till byggvaruhus, se om de har någon spillbit i lämplig storlek annars se om de kan såga till en åt dig. Min är ju bara som en förlängning av bordet, så den är ändå hanterbar, kanske 60-70 bred och 1,5 m lång.Plywood kanske? Jag funderade på en spånskiva annars, men det känns så otympligt. Har sett i videor att de tejpar ihop foam boards till lämplig storlek, men jag är så sjukt opysslig att jag helst har något färdigt och smackar på bara.![]()
Masonit. Mycket lättare att hantera än både plywood och spånskiva plus att den glatta sidan på masoniten är slätare och, enligt mig, mycket bättre att pussla på. Inte lika stabil dock, så det beror ju lite på hur mycket extra man behöver. Bättre än foamboard iaf.
Har också en masonitskiva, men den räcker "bara" upp till 3000 bitar. Är sugen på att köpa 5000 bitars pokemonpusslet, men har inte orkat kolla upp hur mycket större det är.Åk till byggvaruhus, se om de har någon spillbit i lämplig storlek annars se om de kan såga till en åt dig. Min är ju bara som en förlängning av bordet, så den är ändå hanterbar, kanske 60-70 bred och 1,5 m lång.
Masonit är det jag har! Hade helt tappat namnet![]()
Om det är detta så är det 153 x 101 cm. Ett av få pussel jag tröttnade på då jag satt fast hur länge som helst. Hade mitten och rött kvar, kom ingenstans på flera månaderHar också en masonitskiva, men den räcker "bara" upp till 3000 bitar. Är sugen på att köpa 5000 bitars pokemonpusslet, men har inte orkat kolla upp hur mycket större det är.
Måste bara fixa en större skiva först.Om det är detta så är det 153 x 101 cm. Ett av få pussel jag tröttnade på då jag satt fast hur länge som helst. Hade mitten och rött kvar, kom ingenstans på flera månadersålde mitt på Vinted för typ 200 kr, så kolla där om du ska köpa.
Visa bifogad fil 190055
Älskar Schmidts Kinkade-pussel jag med! Sliter med Snövit just nu, så mycket samma färgerNäst ut blev detta. Har snöat in lite på dessa pussel, har byggt flera under sommaren.
Visa bifogad fil 189611
Jag kan ha råkat beställa hem två till, Robin Hood och Bernard & Bianca.Älskar Schmidts Kinkade-pussel jag med! Sliter med Snövit just nu, så mycket samma färger![]()
Jag har gjort Rapunzel, dalmatinerna, lilla sjöjungfrun och askungen tror jag, eventuellt fler, har en högJag kan ha råkat beställa hem två till, Robin Hood och Bernard & Bianca.![]()
Sjöjungfrun, Dalmatinerna, Bambi, Lejonkungen, Skönheten och Mulan om jag minns rätt.Jag har gjort Rapunzel, dalmatinerna, lilla sjöjungfrun och askungen tror jag, eventuellt fler, har en hög![]()
Jag misstänker att jag kommer hamna där men inte än!Efter ca 20 st Kinkade Disney tröttnade jag på dom![]()