Storlekar?!

  • Utrustning
  • Trådstartare Trådstartare MissCrazy
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 15
  • Visningar Visningar 1 103
M

MissCrazy

Är helt lost bland bland storlek på sadlar, bett etc..:p

Jag vet att det bästa är att prova sadlen innan man köper den och ha med sig en sadelprovare.
Men om man inte har möjlighet till det, och inte råd ( en sadelprovare kostar typ en tredjedel av en begagnad sadel)

Skulle vilja veta vad ni tror att jag ska ha för storlek och bom
på sadlar till dessa hästar, sadelgjordar. Täckes-storlekar. Samt ungefärlig bett längd?


1. Ett fullblod, ca 155 cm. Väldigt klen och med hög manke. Har cob i grimma och träns.
2. En ponny, ca 133 cm. Väldigt tjock och jätte låg manke (ej bett)
3. En ponny, ca 140 cm. Halvtjock och lite låg manke.


Om ni har NOLL aning vad deras storlekar kan vara, hur mäter man?

:eek:
 
Sv: Storlekar?!

Det är helt omöjlig att säga så. Alla hästar ser olika ut. Täckesstorleken mäter du från manken till svansroten. Sadelgjordslängden tar du reda på när du har sadeln, och mäter då från stropphål till stropphål.
Bettstorleken kan du antingen mäta genom att stoppa en tumstock i truten på hästen, eller ta ett stort bett du har, tärnsa och dra ut på ena sidan. Mät sen hur mycket som sticker ut och dra av det från bettets längd så har du rätt bettstorlek.
Sadeln kan bara en som ser hästen och sadeln prova ut.
 
Sv: Storlekar?!

Tack för mät-tipsen. Sadlen som blir värst att hitta rätt då..
Har köpt en 16,5 vid bom idag begagnad.. Får se om den känns bra!
Hoppas på det bästa..
 
Sv: Storlekar?!

Jag skulle dock inte råda dig att exprementera med sadlar själva. Har du ingen hästmänniska i ditt stall som kan sadlar?

Det kan bli en dyr historia om en sadel inte passar.
 
Sv: Storlekar?!

Tigertofflan skrev:
Jag skulle dock inte råda dig att exprementera med sadlar själva. Har du ingen hästmänniska i ditt stall som kan sadlar?

Det kan bli en dyr historia om en sadel inte passar.


Sadlen jag köpte till min ponny passade inte alls. Men jag provade den på mitt fullblod istället, och den sitter perfekt, enligt de riktlinjer jag har hur man bedömmer huruvida en sadel passar eller ej.
 
Sv: Storlekar?!

Skojar du eller?:crazy: Du kan ju inte bara slänga på din häst en sadel som du tycker verkar bra. :eek: :eek: :eek: Om du inte har råd med att köpa rätt utrustning åt din häst så bör du inte ha häst alls.
 
Sv: Storlekar?!

Vad 'r det för riktlinjer du går efter?
Du kan uppenbarligen inget om sadlar, och att då tro att du ahr hittat en sadel som ligger perfekt är väldigt naivt, för det är svårt även för en kunnig!

Lägg pengar på en ET/sadelutprovare som kan hjälpa dig med bett och sadlar! Det har du igen senare. Bättre att lägga 500 på en sadelutprovare än att behöva betala veträkningar i många månader för att man var dum och inte visste bättre.
 
Sv: Storlekar?!

Sadlarna måste du ta hjälp med!!

Visst kan det tyckas bli billigare att prova ut sadlarna själv, men du tar stora risker att få dyra veterinärräkningar, långa besvärliga konvalecenser och kanske helt oridbara hästar. Tro mig, jag vet av egen erfarenhet...:cry:

Bett ska ligga helt rakt i munnen, ledade bett ska alltså inte kunna vika sig nedåt. Bettringarna ska ligga tight mot mungiporna, inget ska sticka ut. Lägg ett bett i hästens mun och dra i det från ena sidan till det ligger ganska stadigt an mot andra mungipan. Sticker det ut 2 cm där du drar är bettet 2 cm för långt. Som vägledning kan man säga att det är hästar -isf oftast grova kallblod- som kräver längre bett än 12,5 cm...

Täckesstorleken mäts från lansmärket til svansroten. Vissa breda hästar kan behöva en storlek större än vad ryggmåttet anger, man får prova sig fram.

Lämplig sadelgjordslängd får du fram genom att lägga på sadeln och mäta mellan stropparna, där du vill att spännena ska hamna.
 
Sv: Storlekar?!

Det enda jag kan rekommendera är att kosta på en sadelutprovare.Man lägger ju ändå ner relativt mkt pengar i en sadel o det är tänkt att man ska kunna ha den ett bra tag,om allt går bra.Jag brukar tänka som så att diplomerade sadelmakare går i "skola" i 5år för att lära sig att givetvis göra sadlar men även att de vilken häst som passar i vilken sadel.Jag har hållt på m hästar länge o kan inte säga vilken bom min häst har eftersom det dessutom är olika mellan olika märken o alla sadlar passar inte alla hästar även om bommen är rätt.
 
Sv: Storlekar?!

_Mimmii_ skrev:
Skojar du eller?:crazy: Du kan ju inte bara slänga på din häst en sadel som du tycker verkar bra. :eek: :eek: :eek: Om du inte har råd med att köpa rätt utrustning åt din häst så bör du inte ha häst alls.


Men lägg av! Vi har aldrig nånsin haft en sadelprovare till våra hästar och dom har aldrig haft problem med ont i ryggen el. liknande.
Så bara för att jag inte har råd att köpa dyra sadlar och skaffa sadelprovare så är jag en dålig hästägare?
Jag har haft hästar sen jag var fyra år och jag har då inte märkt något tecken på att de vantrivs hos mig!!!
 
Sv: Storlekar?!

Tyvärr är inte alla människor gjorda av pengar! Jag får betala nästan ALLT till mina hästar själv. Förrut hade jag gratis stallplats men i höst får jag betala det också, försäkringar är det enda jag inte betalar, men annars allt foder,strö, stallplats, utrustning, hovslagare m.m.
Därför har jag inte råd att ta ut en sadelprovare. 950 kronors studiebidrag, samt helg-jobb ger inte så mycket.
Ärligt talat vet jag inte hur det ska gå ihop.
Ska troligtvis låna ut en av ponnyerna.

Jag har nu lånat en sadel till mina ponnyer som sitter perfekt.
Mitt fullblods sadel är lite hög i framvalvet, men hon rids inte just nu, kanske max nån gång i månaden, så jag väntar med att skaffa en bättre, för antagligen ska hon betäckas och då inte användas som ridhäst. Kanske har jag nästa år (med sorg i hjärtat) sållat ut bland mina älsklingar, och har råd att köpa dyr utrustning.
Alla har liksom inte föräldrar som ställer upp för en.
 
Sv: Storlekar?!

Man behöver inte köpa dyr utrustning för att den ska passa hästen. Billig utrustning kan passa precis lika bra om det är rätt storlek etc. Baserat dina frågor och kommentarer här så tycker jag att du för dina hästars skull bör försöka ta hjälp av någon som är mera kunnig än dig när det gäller att välja bett, sadel m m. Om det sedan är en sadelin/utprovare eller någon annan, om personen kostar något eller är en kompis till dig har jag inga synpunkter på.
 
Sv: Storlekar?!

Nej, men nån gång måste väl vara den första?
Bara för att du aldrig haft problem förr betyder inte att det är omöjligt att du KAN få problem med hästarnas ryggar.

Så bara för att jag inte har råd att köpa dyra sadlar och skaffa sadelprovare så är jag en dålig hästägare?

Vem har sagt att sadlarna måste vara dyra? :confused:
Det viktiga är att dem passar.
Och ja, jag anser att om man har utrustning som inte passar som såsmåningom kanske gör så att hästen får ont, ja, då är man en dåålig hästägare. :(
 
Sv: Storlekar?!

suisyola skrev:
om du haft sen du var fyra - varför behöver u då hjälp med täckes och bettstorlek?


Kanske jag inte köpte min utrustning själv när jag var fyra år!
När jag var nio år började vi rida in min ponny, som jag har än idag.
Den sadlen vi skaffade då passade henne, och hon hade den i flera år, men nu har den blivit såld när de här hemma sålde en annan ponny, så sålde dom med sadlen, så nu har jag stått sadel-lös ett tag , emn som sagt har jag hittat en sadel som passar de flesta.

Ja , det är viktigt att sadlen passar, för att undvika att hästen får ont i ryggen , etc.
Men om hästen är bred över rygg, då skaffar man en med vid bom,
och ser om den ligger bra på hästen. Tum-storleken spelar ju ingen roll.
 
Sv: Storlekar?!

Maran skrev:
Man behöver inte köpa dyr utrustning för att den ska passa hästen. Billig utrustning kan passa precis lika bra om det är rätt storlek etc. Baserat dina frågor och kommentarer här så tycker jag att du för dina hästars skull bör försöka ta hjälp av någon som är mera kunnig än dig när det gäller att välja bett, sadel m m. Om det sedan är en sadelin/utprovare eller någon annan, om personen kostar något eller är en kompis till dig har jag inga synpunkter på.


Ja, men det är svårt att få tag på begagnade sadlar om man ta hem en utbildad sadelprovare. Alla sådana (så vitt jag vet), tar med sig massa dyra fina märkessadlar, som en 11tusenkronors stubben, TYVÄRR har jag inte pengar till det, även om jag velat.
Frågan på vad ungefärlig storlek var på dem olika grejorna, är för att jag skulle kunna åka och köpa grejer/beställa och få hem rätt storlek.

Som när jag för ett tag sen köpte ett toppen bra bett, och chansade på 12.5 till fullblodet, så stack det ut väldigt mycket ur mungiporna på henne, och det går ju inte att byta ett bett som man provat på hästen.

Så därför ville jag bara veta hur man mäter, vilket jag har lite mer hum om idag, och vad ni har för mått till era hästar som är i ungefär samma storlek.
T ex en D-ponny och mitt fullblod, araber , ja små hästar över huvud taget har ungefärligt samma storlek på i alla fall täcken och sadelgjordar.

Och sadlar behöver inte vara så svårt heller.
Okej , att alla hästar ser olika ut, men om två hästar har bred och låg manke så finns det en chans att dom kan ha en sadel som passar. T ex min kompis, hon kan ha samma sadel till sina tre halvblodshästar, och även på sin arab, som passar bra, och dom är ändå rätt olika i byggnaden, i alla fall araben.
Och passar den inte , så märker man efter ett tag, som en av mina, hon började hugga efter mig ett tag, sen bytta jag sadel, och det försvann : )

Somliga behöver en perfekt anpassad sadel, andra hästar är inte så.
etc.
Innan jag köpte min sadel till min ponny, så var vi sadel-lösa i två år. Då lånade vi olika sadlar hela tiden, hon har aldrig haft problem med ryggen.
 

Liknande trådar

R
Utrustning Jag har börjat titta på barbackapaddar och bomlösa sadlar, men det är inget jag har någon erfarenhet av själv. På "min tid" var en... 2
Svar
29
· Visningar
2 261
Senast: iNHALE
·
Hästvård Vi har blivit med arbetshäst! I alla fall är det så det känns. :confused:O_o:cool: Damen i fråga är ca 140 cm hög på det stället där... 2
Svar
20
· Visningar
1 961
Senast: Capybara
·
Avel Nu vet jag att det finns trådar om travarkorsningar redan, men de jag hittade var från typ 2008, och funderar mer specifikt om just mitt... 2 3 4
Svar
65
· Visningar
14 428
Utrustning Hej! Vi ska snart köpa en häst och jag undrar ungefär vilken längd på sadelgjorden som borde passa en ganska smal (inte underviktig)...
Svar
13
· Visningar
2 035

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

  • Eurovision 2025
  • Träning och hälsa del 12
  • GVFÖ 2025

Hund, Katt, Andra Djur

  • Hönstråden II
  • Smitare - hur gör ni?
  • Vilken ras passar mig?

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp