athena_arabians
Trådstartare
Matmisär här idag, det blev en lasagne från Dafgårds *skäms* kommer inte ihåg senaste gången jag köpte fryst färdigmat. Ska styra upp det hela imorgon dock, då hade jag tänkte grilla 
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Matmisär här idag, det blev en lasagne från Dafgårds *skäms* kommer inte ihåg senaste gången jag köpte fryst färdigmat. Ska styra upp det hela imorgon dock, då hade jag tänkte grilla![]()
Jag ska fixa "lax med nåt", till det en bytta färskpotatis med örtjox (mynta, rosmarin, timjan, lime, vitlök, basilika, och dragon, det som växer på balkongen) som mixats med olivolja och flingsalt.
En stor sallad till och lättkokt salladslök.
Men vad är det med er egentligen?!
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Vi får j inte skriva b---r, men jag håller med om att de KAN odlas nära. Det GÖRS dock inte i nämnvärd omfattning, så vitt jag känner till. Och som vegan hade jag nog även velat ha b---r av sorter som inte går att odla i Sverige. Och säkert även lite soja emellanåt, tex tofu.Men bönor borde det ju finnas, de kan odlas nära, torkas och förvaras och därmed vara i ständig säsong...
Men den tycker jag är riktigt god, är det den som heter Karins Lasagne? Definitivt en av de bästa färdigrätterna jag vet.
Tack Anna för ditt stöd! Först valresultatet sen detta. Slemproppar överallt, där man minst anar det.Men vad är det med er egentligen?!
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Bönor är gott och nyttigt.Tack Anna för ditt stöd! Först valresultatet sen detta. Slemproppar överallt, där man minst anar det.![]()
Men vad är det med er egentligen?!
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Slemproppar är gott och nyttigt.![]()
Något slags variant på Salade Nicoise: kokt potatis, bouchon muquex verts, små tomater, ägg, lök, svarta oliver, rucola och varmrökt lax pga mina dubier beträffande tonfisk. Ett par glas vitt vin till i ett försök att komma ner i vilopuls inför långhelgen.
Mitt liv har både privat och yrkesmässigt varit minst sagt stressigt sedan i påskas, men nu SKA jag känna mig ledig, lugn och glad några dagar.