Sv: Tjäna på att ta eget foder?
Man måste alltid räkna på varje fall för sig...
Men generellt kan man säga att det inte måste vara 100-tals hektar inblandade in det är lönsamt - det beror till största delen hur stora kapitalkostnader man har.
15-20 hästar äter ju en hel del så det kan absolut löna sig.
I de här trakterna tar folk ofta eget foder redan vid 4-5 hästar...
Det bästa är att du sätter dig ner och skriver ner alla kostnader du kommer på och delar dessa med antal kg foder som du förväntas att få in.
Ofta ger en vall ca 4 ton ts per hektar och år men detta kan variera högst avsevärt - från 11 ton ner till 1-2 ton beroende på hur gammal vallen är, hur den gödslas, skördesystem m.m.
Då får du ju en kilopris som du då kan jämföra med kilopriset när du köper.
Om du åker iväg och köper foder ska du komma ihåg att räkna med arbetstid och körkostnader även för detta - att köra med personbil och släp brukar ge ett vansinnigt högt kilopris så det ska man absolut undvika.
Vi kör på torrhö och då vi åkte och köpte hö så la vi ungefär lika mycket arbetstid på det som nu när vi tar eget hö - och då körde vi ändå med egen lastbil, hade vi kört med hästtransport så hade vi förmodligen tjänat tidsmässigt på att ta eget hö jämfört med att köpa.
Man måste alltid räkna på varje fall för sig...
Men generellt kan man säga att det inte måste vara 100-tals hektar inblandade in det är lönsamt - det beror till största delen hur stora kapitalkostnader man har.
15-20 hästar äter ju en hel del så det kan absolut löna sig.
I de här trakterna tar folk ofta eget foder redan vid 4-5 hästar...
Det bästa är att du sätter dig ner och skriver ner alla kostnader du kommer på och delar dessa med antal kg foder som du förväntas att få in.
Ofta ger en vall ca 4 ton ts per hektar och år men detta kan variera högst avsevärt - från 11 ton ner till 1-2 ton beroende på hur gammal vallen är, hur den gödslas, skördesystem m.m.
Då får du ju en kilopris som du då kan jämföra med kilopriset när du köper.
Om du åker iväg och köper foder ska du komma ihåg att räkna med arbetstid och körkostnader även för detta - att köra med personbil och släp brukar ge ett vansinnigt högt kilopris så det ska man absolut undvika.
Vi kör på torrhö och då vi åkte och köpte hö så la vi ungefär lika mycket arbetstid på det som nu när vi tar eget hö - och då körde vi ändå med egen lastbil, hade vi kört med hästtransport så hade vi förmodligen tjänat tidsmässigt på att ta eget hö jämfört med att köpa.