Sv: TREDJE Vinthundstråden!
Tack ja hon är jättefin
Hon omplacerades för att husse hade dött och matte inte ville ha henne längre, dom har haft en hel del borzoier men hon var den sista och det var husses hundar.
Sedan så skaffade sig dottern ett gäng akitor och ett par briader som inte var snälla mot henne, hon fick sitta i box inne fick sällan vara med familjen och eftersom hon tog allt ätbart fick hon aldrig vara i köket, hon har aldrig tagit något från våra bänkar och det har funnits både det ena och det andra som kan locka en hund. Hon hade en liten rastgård ute, aldrig prommenader eller springa lös "hon kunde ju bryta benen om hon hoppade över något dike eller så". nu får hon springa LC vilket hon älskar.
Tyvärr är hon osäker på hundar som vi möter ute och anfall är ju bästa försvar, det räckte med att hon såg en hund på hundra meters avstånd för att hon skulle "äta upp den" hon var helt rabiat, men det har ju med att göra att hon aldrig blev riktigt socialiserad som valp, det går bättre och bättre med henne, nu kan man faktiskt gå förbi hundar utan att hon gör utfall.
Hemma bryr hon sig inte om kommer andra hundar in till oss, tittar på dom och går och lägger sig även om det är en okänd hund.
Män och trånga utrymmen typ "kök" var hon livrädd för när hon kom och man fick inte komma åt bakdelen då ryggade hon snabbt. Idag får man kliva över henne i köket, män är inga problem och hon bryr sig inte om man kommer åt bakdelen. Även barn var lite läskiga. och när hon åt fick det inte vara några störande moment runt henne.
Visst har det varit mycket jobb med henne, och man har tänkt både en och två gånger vad har jag gett mig in på, men det har det varit värt hon är idag en riktig kelgris, läs plåster, älskar barn och bryr sig inte om så hela världen skulle ramla ner när hon äter.
Nu i april har vi haft henne två år, och från först till sista bilden skiljer det ett år. Ska försöka hinna lägga in några nyare bilder i morgon.