Ullaredstråd!

Status
Stängd för vidare inlägg.
Sv: Ullaredstråd!

31729142.jpg


Ett par sådana här följde med hem också. Så j*vla smidiga..

31729147.jpg

Här visar inte kameran benskyddens rätta färg. Dom är mer rosa än vad dom ser ut att vara. Dock kunde dom ju varit lite renare när jag tog kortet..

Sen följde det även med hem ett par sådana strumpor som visades innan. Verkligen supersköna och även jag ångrar att jag inte tog hem fler par.
Sen köpte jag även ett ljuslila fodrat regntäcke.

Det var nog allt.. tror jag :D
 
Sv: Ullaredstråd!

Övervägande Aachen av vad jag såg(och har för mig), jag tittade ju mest efter pullar så tänkte inte så mycket på de andra;):angel: men det hade de en av. Det fanns flera olika aachen med olika "utsmyckningar", sen någon remont, möjligt att det också fanns engelsk/någon annan variant men inte säker. Det fanns mer än jag trodde det skulle finnas iallafall:).

tillägg: Det var bra sorterat också i de olika storlekarna och bra utbud på alla.
 
Senast ändrad:
Sv: Ullaredstråd!

Nu kan jag tipsa om att de stallstrumporna (men vet ej om det är samma märke), även finns på H***s. Såg på hemsidan:D
Bra att det finns där när ullaredsparet börjar bli utslitna:D
 
Sv: Ullaredstråd!

31729091.jpg


31729102.jpg

Supersköna trefingervantar..

31729106.jpg

Köpte två sådana här bett, en till varje häst. Nog det bästa köpet ever för fjordingen älskar detta bettet.

31729108.jpg



31729112.jpg

Bilden gör inte färgen på schabraket rättvisa.

Fortsättning följer







Åh vad fint plommonlila schabrak :love:
Fanns de mycket saker som går i lila?

Ska dit i November *längtar* :laugh:


Finns det mycket täcken med hals? (regn, vinter)
 
Sv: Ullaredstråd!

Jag är väl relativt nöjd tycker jag. Upplever att mina knän inte gör lika ont som vid vanliga. Men om det är stigbyglarna eller en illusion det kan jag inte svara på ;)

Men samtidigt så var det inga direkta stora kostnader dessa stigbyglarna kostade, så jag kan inte klaga.
 
Sv: Ullaredstråd!

Färgen är mycket finare i verkligheten.

När jag var där så var det inte så mycket saker i lila. Men det fanns ju en del. Som tex schabraket. Sen fanns det även benskydd och täcke i lila.

Jag var lite missnöjd med fodrade regntäcken faktiskt. De flesta fina var ofodrade. Men vintertäcken och stalltäcken fanns det en mängd av. Dock var det lite snålt med stora storlekar så som 155cm och 165 cm. Men har man måtten under där är det inga problem att hitta täcken.
 
Sv: Ullaredstråd!

Såg att nu efter att du frågade om halstäcken. När jag var där så fanns det inga med hals.
 
Sv: Ullaredstråd!

Detta är ett regntäcke med fleecefoder från gekås.
Det känns riktigt rivstarkt och bra!

CIMG2820.jpg

Åhå! Det hade min häst hela förra vintern. Torr hel vintern, inget skav och det är fortfarande helt och redo för en ny säsong. Inte illa för ett väldigt billigt täcke.

Och det är rätt snyggt också!
 
Senast ändrad:
Sv: Ullaredstråd!

*kl

Overallen kan jag förövrigt säga är UNDERBAR! Så ni som får tag på en, köp! 500:- är ett fynd! ;) (för visst får man väl skriva pris?, bara inte fråga om det?)

 
Sv: Ullaredstråd!

*knapp*

Blev inte så mycket på hästavdelningen men desto mer på andra avdelningar :angel:
Utbudet är bra så tillvida att det mesta finns, däremot är jag nog för kräsen med vad jag vill ha :crazy:
På inköpslistan stod ett lite tjockare utetäcke, brun lädergrimma strl full, ridbyxor, och vita fleecelindor.

- Täcke hittade jag inget som jag gillade.
- Lädergrimma fanns en jättefin som kändes rejäl, tror det var en HMC i brunt, dock bara i strl ponny... Och de svarta som fanns var inget att hurra för precis. Priset ungefär samma som Börjes billigaste, och den känns tusen gånger bättre!
- Ridbyxor fanns det mycket av, varierande pris och kvalitetskänsla.
- Vita lindor fanns inte alls?! Få lindor öht.

Så det blev bara två par ridbyxor och två par tjocka strumpor (som jag nog kommer ha inne) av den sorten som det tipsats om i tråden, så tack för det! :laugh: De grå byxorna är jag verkligen skitnöjd med! Känns hur fina som helst, väl värt 299,- De blå skulle jag vilja ha i samma material som de grå, men det fanns såklart inte. Dock sitter de skitbra och kostade bara 199,-

img_1053c_111299757.jpg
 
Sv: Ullaredstråd!

kl

tjoho, igår gjorde jag av med alldeles för mkt pengar :angel:

hittade massvis med bra grejer, det som inte finns med på bild är bla en lila toppenjacka, lite fodrad, lagom varm och med tumhål! jag älskar tumhål! :rofl: hittade också regnbyxor med dragkedja, som nån tipsat om här tidigare, ridstrumpor och ullstrumpor, trefingervantar och vanliga vantar som var sköna, önskar redan att jag köpt fler... grå ridbyxor med svart skoning, foxfire, benreflexer.. och så en hel del icke hästrelaterat, tex ben till vovven, vattenkokare, mjukisbyxor, radio, osv..!

nyinköpt på denna bild är benlindor, hälften fleece hälften elastiska, dressyrschabrak, träns + bett samt tömkörningstömmar!
31736226.jpg
 
Sv: Ullaredstråd!

Okej :D
Jag behöver ett par nya stigbyglar, och hade plånboken tillåtit så hade jag köpt ett par Sprenger Bow Balance, men nu är det ju tyvärr inte så. :p

Ska ändå till Gekås snart och tänkte då köpa ett par ledade stigbyglar därifrån, bara för att kunna intala mig själv att jag i alla fall inte köpte något helt annorlunda än jag ville ha. :angel: Fast sen förstår jag ju självklart att det är långt ifrån samma sak, men ja. Undrade mest om det var ren skit :D
 
Status
Stängd för vidare inlägg.

Liknande trådar

Utrustning Jag behöver ett par nya ridbyxor men har inte längre någon koll på vad som är bra märken eller vilken typ som är bäst. Jag provade ett... 2 3
Svar
52
· Visningar
2 347
Senast: Silje
·
  • Låst
Utrustning Vad behöver jag för utrustning för att lägga i tappade broddar på hästen? Min häst tappar snabbt broddar med nuvarande hovslagare vilket... 5 6 7
Svar
132
· Visningar
4 940
Senast: Görel
·
Utrustning Hej! Jag ska starta min första tävling sedan 2018 i helgen och är osäker på om min hjälm är godkänd. Har en Charles Owen V8. Hittar...
Svar
5
· Visningar
419
Senast: MimmiNO
·
Utrustning Jag har oturen att ha tre hästar med olika aptit och näringsbehov i hagen. I dagsläget går det inte att dela hagen och det funkar...
Svar
6
· Visningar
463

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

  • Kattmat i mousse-form
  • Hönstråden II
  • Diskbråck

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp