@Killaloe skriver mycket i början, om sagofigurer, det säger mig absolut inget om rollen. Första rösten går till Idahoe. Här reagerar jag på att hon lägger mycket stort fokus vid att Idahoe ville ha en felskrivning förtydligad, hur det kan vara skumt övergår mig. Det kan vara ett hamstår, något måste man hitta och det är svårt nom man röstar tidigt. Nu handlade det här om RÄDDAR sig själv, det är något alla både onda och goda brukar göra, förutom Q då

.
Håller med LenaH om att man troligen hittar ulvar bland de som röstade på LenaH och hemlig – och jag är också enig om att det kan vara en till två röster. Rent statistiskt är det rimligt.
Killaloe menar att hon tänkte som Hemlig men skrev annorlunda och fick inte röster. Min reflektion är att det är extremt viktigt hur man formulerar sig i ulvlekar. Kill godförklarade inte till skillnad från hemlig.
Kill diskuterar sedan enkla röster i DL 1- alltså alla röster i DL 1 är enkla, banala icke underbyggda om nu inte någon gjort bort sig. Kills var en av de sämre enligt mig. Hon skev en hel del i inlägget men bara en halvtaskig förstadagsteori om den hpn röstade på. Att klaga på andra känns som att kasta sten i ett glashus. I synnerhet som hon en andradagsrörst väljer att rösta på någon med en onekligen svag teori. Bollens__ röst pga skalman.
Kill kommer sedan med detta resonemanget om Mirtai
”Så den övertydliga kopplingen talar mot att Mirtai skulle vara ond iom att det är så himla övertydligt hintande och dessutom lite att skjuta sig själv i foten att äta en person som typ får noll röster med sig men som lägger dessa på en ulv.
Alltså kan nattens käk vara ett sätt att rikta misstankar mot Mirtai, eller ett sätt att få henne att framstå som god eftersom det känns så osannolikt att ulvarna käkar någon som hänger efter dem sådär uppenbart. ”
Och jag som sett ulvar käka dem som hänger efter dem många gånger är som ett rent frågetecken här. I synnerhet som den typen av motivering alltid kan vändas tvärt om. Att ulvarna gör så för att ingen tror att de skulle göra det.
Kill skriver sedan mer om att ulvar inte käkar någon som lagt två röster på en ulv. Det börjar bli ett mantra och inte är det sant heller.
Och sedan fortsätter Kill sitt jakt på folk med enkal röster, i DL 3 hamnar den på habina
” Jag velar därför mellan dessa två men
Killaloe lägger sin röst på Habina
eftersom jag tycker att det är alldeles för platt och enkelspårigt att bara gå på Mirtai på grund av Klaras röststatistik”
Efter att ha läst igenom Killaloes inlägg så kan man sammanfatta dem i ungefär 1/3 handlar om diverse sagofigurer. 1/3 del om vilka som har svaga röster och hon därför lägger en röst på (istället för andra med något starkare motivering). På det hela är det hyfsat mycket skrivet om hyfsat lite och tämligen svaga teorier som bygger på att andra har svaga röster.
Jag vet inte om det är så skumt i sig, men det känns som om Kill mest flyter med och inte har så många egna tankar att komma med.