Vad gör vi? Del CCV

Status
Stängd för vidare inlägg.
Barnvakt kan jag säga om någon som tar hand om mina hundar, de är ju som barn, min mamma kallar jag ju för mormor när jag pratar om henne och dem, jag är matte och hon deras mormor. Men barnvakt till min mamma förstärker bara känslan av nedvärdering som en äldre människa med största sannolikhet redan känner av att inte kunna ta hand om sig själv, av att tappa sina förmågor och återgå till behov som ett

barn. Vuxna människor har inte barnvakt, inte barnmat och inte blöja. Det är barn som har sådant. Vuxna har stöd och insatser på andra sätt, de är fortfarande vuxna trots behoven.
Han förstår inte att han är dement
Så han vet inte om det
Vi har försökt förklara för honom ett antal gånger
 
Jobbat, lagat mat (eller vad man kallar det när man värmer färdiglagade revben och häller en färdig-potatisgratäng i en form ;) ) och tagit in hästar. Ja, och fått in en mjuk pepparkaka i ugnen (hoppas att ugnskrället skärper sig!) som ska med till jobbets fredagsfika. Eldar i kaminen (KALLT inne!) och slappar i soffhörnan klädd i morgonrock och fårskinnstofflor. Imorgon är det FREDAG :) !!
 
Tror jag håller på att bli sjuk. Vet inte om det är förkylning och biverkningar av behandlingen eller bara förkylning. Hoppas på det senare.
Har snöat i eftermiddag. Så tog tag i att brodda herr häst. Så skönt att ha det gjort!
Jag är glad att jag inte är fälttävlansryttare. Hatar att brodda! 😅
Nu däcka en stund med täcke och hundar. ❤️
 
Min lilla tuss älskar snö.
Schillern inte lika mycket förutom alla spår.
Så det är en pärs att gå med dem.
Den ena ska spåra och den andra springa runt i cirklar.
Ja stövaren kan gå i koppel men när en räv passerat då glömmer hon bort att jag är i andra änden
 
Status
Stängd för vidare inlägg.

Liknande trådar

  • Låst
Tjatter Kisse har snott husses plats i soffan. Jag sitter och betar av de sista jobbgrejorna för idag, sedan blir det middag från thaivagnen! 99 100 101
Svar
2 001
· Visningar
61 336
  • Låst
Tjatter Dödstrött pga allergi och allergimedicin men vilket ljuvligt väder det var igår! Inte lika trevligt idag men uppehåll ännu så jag ska... 99 100 101
Svar
2 000
· Visningar
70 483
  • Låst
Tjatter Katten njöt i solen tidigare idag (jag njöt av den utomhus). 99 100 101
Svar
2 010
· Visningar
69 200
  • Låst
Tjatter Lagar mat, gnocchi alla Sorrentina. Kisse myste med matte på TV-soffan igår. 99 100 101
Svar
2 003
· Visningar
68 861
Senast: tanten
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp