Skaffa termometer?Vet inte hur kallt det är ute nu men vi lär märka det då vi ska till affären nu![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Skaffa termometer?Vet inte hur kallt det är ute nu men vi lär märka det då vi ska till affären nu![]()
Ja, och onödigt och det jag grämer mig över att jag kan ju bättre än så. Pinsammaste var väl att det hände precis utanför jobbet och alla i lunchrummet såg.Sånt är så trist.
Usch då. Att ha publik när det skiter sig är inget man vill ha.Ja, och onödigt och det jag grämer mig över att jag kan ju bättre än så. Pinsammaste var väl att det hände precis utanför jobbet och alla i lunchrummet såg.![]()
Ja, och onödigt och det jag grämer mig över att jag kan ju bättre än så. Pinsammaste var väl att det hände precis utanför jobbet och alla i lunchrummet såg.![]()
Tänk hur glad man kan bli för 4km ,usch o fy för nästan -19Jag kom på det till slut. Kylan stannade 4 km bort. Jag fick rapport om att det var -18.8 där i morse. Det var ju inget jag själv märkte av.
![]()
Funkar bilden?
Det var väl egentligen inte så hemskt men lite pinsamtJag kom inte loss på egen hand utan fick be en kollega komma ut och dra loss mig samtidigt som kunder passerade. För självklart hände det på infarten till jobbet, precis bredvid kundparkeringen..
(Numera byter jag till vinterhjul i tid!)
Jag hade lätt bytt med dig, hade det inte varit betongsuggor i vägen hade jag kanat in i en parkerad bil, om bilden jag sänder med i meddelandet funkar så ser ni.![]()
Funkar bilden?
Det var väl egentligen inte så hemskt men lite pinsamtJag kom inte loss på egen hand utan fick be en kollega komma ut och dra loss mig samtidigt som kunder passerade. För självklart hände det på infarten till jobbet, precis bredvid kundparkeringen..
(Numera byter jag till vinterhjul i tid!)
Nä, men får väl trösta mig med att det var min egen personbil och inte lastbilen i alla fall.Usch då. Att ha publik när det skiter sig är inget man vill ha.
Själv lyckades jag dra min gammelbils ena framskärm mot grindstolpen första gången jag skulle backa in vid mitt hus. Jag anser mig bra på att backa men där sket det sig. Det var mörkt och det var snö så infarten syntes inte. Jag hade ett minne av (och en känsla av) att infarten gick snett in vid stolparna så jag rattade åt sidan för att inte köra upp i rabatten. Det var förvisso rätt tänkt men jag backade in från fel håll och så är det trångt mellan stolparna. Scratch... oops![]()
Usch, skönt att du slapp köra på den parkerade bilen men jag förstår att det känns riktigt tristJag hade lätt bytt med dig, hade det inte varit betongsuggor i vägen hade jag kanat in i en parkerad bil, om bilden jag sänder med i meddelandet funkar så ser ni.
![]()
Ja, man får se det positivt. Bilen går ju att laga och blir inte så kostsamt heller. Tror självrisken låg på 4000kr och det kommer definitivt gå på mycket mer än så. Minns när pappas 940 råkade ut för något liknande, då kostade det 15 000kr att reparera.Usch, skönt att du slapp köra på den parkerade bilen men jag förstår att det känns riktigt trist![]()
Jag har ff "bara" -7,har inte ens tänt kaminen än dock höjde jag luftvärmepumpen innan jag la mig i morse.-14,9 här nu. Bäddar ner mig i soffan tror jag
Försäkringar är riktigt bra att ha! Några gånger har jag suckat över dyra försäkringspremier men när det händer något så är det skönt att ha bilen helförsäkradJa, man får se det positivt. Bilen går ju att laga och blir inte så kostsamt heller. Tror självrisken låg på 4000kr och det kommer definitivt gå på mycket mer än så. Minns när pappas 940 råkade ut för något liknande, då kostade det 15 000kr att reparera.
Precis, nått ska man väl ha ut för att man betalar dyra pengar, bara inte premien går upp nu för att det hänt nått.Försäkringar är riktigt bra att ha! Några gånger har jag suckat över dyra försäkringspremier men när det händer något så är det skönt att ha bilen helförsäkrad
Har fått testa min försäkring några gånger när jag var lite yngreDen stackars Volvon i tidigare inlägget levde ett hårt liv, en gång körde sambon in i motorvärmarstolpen hemma ungefär en vecka efter att bilen hade blivit lagad och omlackad efter en tidigare olycka(blev påkörd av en som missade högerregeln..). Var bara att åka tillbaka till lackfirman och be dom fixa den igen
![]()
Jag har nog missat något. Vad har ni råkat ut för?Torkat bort oanade mängder snorblobbor i boxarna och skurat stallgångwn med virkon där mina stått och droppat snor. Förvisso är alla i stallet smittade men nån hejd kan det ju få vara.
Sprutat och gett metacam. Nu ska jag vara en roligarr matte och servera gotter istället.
Jag har nog missat något. Vad har ni råkat ut för?
Vi har fått kvarkaJag har nog missat något. Vad har ni råkat ut för?