Hur tror folk att ditt arbete är och hur är det egentligen?
Jag jobbar som webmaster på ett hyfsat stort svenskt bolag. Med det betyder att jag ansvarar för vår webbplats, att den håller hög standard både tekniskt och innehållsmässigt.
Jag tror många tycker att mitt jobb är ett hittepåjobb som är svårt att förstå vad det innebär, har fått kommentaren ”Är du en sån där hacker?” någon gång. Titeln är inte så konkret så sjuksköterska eller men de flesta stora företag har ändå någon som är ansvarig för digitala kanaler eftersom alla mer eller mindre surfar på webben idag och det är viktigt för företagen att synas där och ge besökarna en bra upplevelse.
Vad är det bästa och sämsta med ditt yrke?
Det bästa med mitt yrke är att det är så omväxlande (nåväl, innan den digitala sfären iaf

) Jag håller redaktörsutbildningar, projektleder vidareutveckling av webbplatsen utifrån webbanalys, , har kontakt med webbyråer och interna marknadsförare för att se hur vi kan förbättra marknadsföringen digitalt, SEO/SEM, trendspanar och skriver policies för sociala medier. Jag pratar med sälj, marknadsavdelningen och ledningen för att försöka få in det digitala tänket så tidigt som möjligt i alla våra processer och jag jobbar även rätt nära vår IT-avdelning.
Men det allra bästa är nog att jag är så fri att arbeta vart jag vill, så länge det finns en internetuppkoppling spelar det mindre roll om jag sitter hemma eller från kontoret i USA men det är mycket tack vare min chef som lever efter devisen ”Frihet under ansvar.” Hade jag behövt sitta på kontor 9-17 varje dag hade jag inte kunnat ha hund t.ex.
Det sämsta med yrket… Ja, allt beror på ju arbetsgivare och chef. Det kan bitvis vara väldigt stressigt och spretigt, eftersom titeln är förhållandevis ny så tror vissa chefer att man kan allt som rör IT, oavsett om det är Internet of things, användarupplevelser, sociala medier, content marketing och webbanalys. Många som jobbar med liknande saker jobbar på byrå (det gjorde jag också, fram tills för ett år sedan) och då är tempot ofta
väldigt högt.
Vilka kunskaper och färdigheter kan du dra nytta av om du söker jobb inom ett helt annat yrke tror du?
Ett intresse för teknik och kommunikation samt att man har en bredd. Jag har jobbat med allt från strategi och analys till marknadsföring, UX, och systemarkitektur… Är långt ifrån någon expert på allt av det, men kan utan problem komma med värdefull input och agera hyfsat insatt beställare. Projektledningserfarenhet är ju också alltid bra!
Hur visste ni vad ni ville bli? Vad ni skulle läsa till? Vad ni skulle söka er efter?
Nja, själva högskoleutbildningen var en lyckad chansning. Jag har alltid varit intresserad av webb och grafiskt gränssnitt och haft hyfsat lätt för det, så det stod mellan att läsa systemutvecklare till div. olika mediehögskolor och reklamutbildningar. Sen har jag tagit kortare avstickare och läst lite andra kurser, men såhär i efterhand kan man se att det faktiskt varit en röd tråd genom hela studietiden.
Sen finns det inte riktigt standardiserade titlar för det jag gör vilket kan göra det svårt att söka jobb på Monster eller dyl, för du vet inte vad du ska söka efter, men skulle jag söka jobb igen så är det väl som online manager, web manager, webmaster, webbansvarig digitalt ansvarig osv osv..