Sv: Väga om hästsläp?
Har hittat papperen till släpet. Det är en Boj av -80 års modell
Tjänstevikten är 560 kg. Även om islänningen för dagen är rätt så fet så kan det inte gå mycket över ett ton i alla fall. Papperen till flong nya bilen hittar jag inte skämmigt nog. Uppgiften 1200 kg tog jag från bilhandlarens hemsida.
Låter som mer rimliga siffror...
De uppgifterna kan du hitta på
www.vv.se gå sen in på "fordons- och ägaruppgifter" Orkar du kladda med bankID kan du titta på alla dina registrerade fordon och få ut lite extra informaton. Annars kan du välja "sök på annat fordon" och få reda på de vikter som gäller för valfri bil/släp (då behöver man bara regnummret)
Kanske för att ev reglerna kommer att EU anpassas och därmed är det bortkastade pengar o tid
Låt du folk köra med de kort de vill - så länge man inte bryter mot några lagar.
Läser man på
http://www.vv.se/templates/NewsPage____19440.aspx om de nya reglerna som måste vara införda senast 19 januari 2013. Där står också att man ska slopa regeln om att släpets totalvikt måste vara lägre än bilens tjänstevikt. Vilket betyder att i mitt tidigare 855 exempel kommer man få dra 1600 kilo med B.
Det många verkar vänta på är den nya höjda totalvikten för bil+släp på B till 4250. Värt att notera är att sålänge det gäller ett tungt släp (över 750 kilo) så kommer en särskild utbildning och/eller ett körprov krävas för fordonskombinationer på 3501 - 4250 kilo. Man kommer altså behöva gå en kurs endå!
Man kan också notera att så kallade goseneck lösningar verkar bli mindre intressanta med de nya reglerna då den totalat släpets totalvikt begränsas till 3500 kilo. Vilket iof kan vara vettig mtp att man idag på BE kan få köra ekipage upp till en 10 ton! och på uppkörningen kan man köra upp i ekipage som väger 2-3 ton.. (Jag körde upp i en liten Renault med ett släp som hade en bruttovikt på 1500 kilo, visst det blev ett BE ekipage, men till uppkörningen drog jag släpet med 855n, vilket iof var ett totalt tyngre ekipage, men krävde bara B kort. Helt och hållet galet, men smidigt då vi kunde ta oss till uppkörningen utan att behöva någon med BE....)
Självklart ska folk få ta vilka körkort de vill, vad som verkar behövas är information om vad lagarna säger. Jag föreslår BE eftersom det ger ökade möjligheter och ökade kunskaper. Vilket verkar behövas!
Jag kan bara svara på varför jag under alla år med stuteri satsade på ett B-kortsekipage. (Subaru Legacy, Passat syncro eller Volvo 245 med därefter anpassat släp)
För att inte bli LIVEGEN.
På en gård är det väldigt bra om "vem som helst" inkl praktikanter, inackorderade hästars ägare, grannen etc kan lagligt förflytta släpet. Det används ju hela tiden till diverse körningar med lätt last - förflytta hö/torv/spån/stolp/byggmaterial etc.
Ett argument jag köper rakt av.
KANSKE, ja!
Det finns också de som lobbar för att man öht inte ska få dra släp utan extra utbildning. Jag stödjer dessa till 100%.
Det hade varit vettigt! Jag kan dock sträcka mig till att man faktistk kan få dra 750 kilo med vanligt B, dock kunde det ju vara bra med en obligatorisk släplektion när man tar körkort.