Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Allt blommar samtidigt här också. Det är gudomligt vackert.Jag har blommande vitsippor och gullvivor i gräsmattan, förvånande nog är både tussilago och blåsippa fortfarande kvar.![]()
Jag har blommande vitsippor och gullvivor i gräsmattan, förvånande nog är både tussilago och blåsippa fortfarande kvar.![]()
Kabbeleka (väl?) på gång i ån.
https://instagram.com/p/1nvT5gPIEM/
Kabbeleka (väl?) på gång i ån.
https://instagram.com/p/1nvT5gPIEM/
@Chili Var och spanade i min å tidigare idag. Såg ingen fisk
https://instagram.com/p/1nvZ9kvIEf/
Över huvud taget mängder av fjärilar nu. Jag har sett många sorter som jag aldrig sett förut (och inte vet namnet på). Det känns som att vara i Fjärilshuset, fast utomhus. Det var så vackert bland scillorna tidigare idag: säkert tjugo gula citronfjärilar kontrasterade mot de klarblå små blommorna.Jag var på en liten vandring idag och såg massor med sorgmantlar!har nog inte sett så många individer på en hel sommar förut. Underbart!
Apropå min å: Den rinner norrut. Är inte det konstigt? @Chili kanske vet?
Det finns en skala alltså?väldigt död
Mördarsniglar, i MÄNGDER! Detta blir en kul odlingssäsong...
Mvh /nyinflyttad
Japp, halvdöd, död och väldigt död!Det finns en skala alltså?![]()
Hjälp!@Chili Ja, jag hoppas de gör vad de kan för att hjälpa migMen tomten är stor och sniglarna är många... Igår vände jag på ett vedträ som låg i gräset och hittade, utan överdrift, ca 30 bruna bebisnsiglar
Snigelgift är inköpt och utplacerat i "snigelbarer" som det så fint heter![]()