Jag stör mig på oärliga människor. Ibland blir det fel för att människor handlar utifrån den info de har, och den är inte komplett/felaktig. Men när man har alla fakta och medvetet struntar i dem
Stallkompisen har köpt ny häst. 1½ år efter förra fick tas bort, vilket nästan knäckte henne. Hon har hittat en, för henne, perfekt häst. Lagom mycket häst, lagom mycket kapacitet, lugn och okomplicerad.
Tre gånger under ridning har hästen hoppat till och sedan stegrat, till synes helt oprovocerat. Men, ny häst, nya rutiner osv.
Tjejen hittade en föredetta ägare till hästen via instagram. Tydligen hade hästen grava förändringar på några av facettlederna i halskotorna och även något i nån nackkota. Den tjejen hade lämnat tillbaka hästen till den de köpt den av, som sa att den skulle sälja hästen till avel istället. Nepp. Hästen blev såld som tävlingshäst till stallkompisen, de har nu varit hos vetten och ja. Förändringar i halsen och nacken.