@Fagelungen Jag vet knappt själv hur jag orkar och klarar av plugget faktiskt, tror det är för att det är på distans och jag kan lägga upp det lite som jag vill, kan plugga eftermiddagar när jag är lite piggare. Vi har ofta korta deadlines och det blir stressigt men hittills har jag klarat allt. Men skulle nog aldrig klara en "vanlig" utbildning eller heltid, läser 50% just nu. Det som varit så bra är att jag ibland har kunnat sätta mig med skolarbetet när jag haft ångest och då har jag haft det att koncentrera mig på istället.
@Kiwifrukt Näringsdryckerna är jätte jobbiga men mycket lättare än vanlig mat, just nu har jag en näringsdryck per dag som jag tänker motsvarar min middag. När jag skulle upp i vikt tog jag två och nu när jag ska stå still en period så tar jag en. När vi provat att plocka bort näringsdryckerna helt tidigare har jag gått ner ganska mycket i vikt så än så länge vågar jag mig inte på att plocka bort den sista också. Trots att de oftast används till viktuppgång så behöver jag dem som komplement för att hålla en stabil vikt. Oavsett hur mycket jag hatar min "nya" kropp så vet jag att om jag går ner måste jag ändå gå upp allt igen och det blir lika jobbigt den gången som det varit nu.
På lunchen får jag ändå i mig en portion gröt med lite cashewmjölk så det är något iaf, middagen blir mycket, mycket mindre och därför behövs näringsdrycken. Jag utvärderar min vikt varje vecka och om jag märker att jag går upp i vikt av att ta en näringsdryck kommer jag plocka bort den sista också. Det som är lättare med näringsdrycken är att jag liksom inte ser att den innehåller både fett (som jag aldrig äter annars) och kolhydrater och det är en relativt liten mängd (2dl) där allt ingår. Steget från att ta näringsdrycken till att ställa mig och laga mat och ha med både fett, proteiner och kolhydrater är stort men min plan är att jag ska jobba på att få till bättre middagar med tiden. Vill bara få känna mig stabil i vikten ett tag först men sen vill jag våga utmana mig mer.
Gjorde faktiskt en utmaning i helgen, då åt jag på restaurang. Jag åt vinbladsdolmar, det var egentligen bara en förrätt eller ett tillbehör man kunde beställa till all annan mat men jag åt det som min middag. Alla har sagt att det är på tok för lite för en middag men steget till att äta på restaurang är stort och därför är jag stolt iaf.