De är intelligenta och signalkänsliga. Ibland kan folk vara lite omedvetna vad de "sänder ut"/hur de påverkar hunden.
Det är många små microsaker han och jag gör. Jag är mer tydlighet, ett eget mentalt lugn eller skoj, medveten om energier, kroppsspråk, "typ mental utbildningstrappa", betingning, förutse saker, konsekvens etc etc. Jag är också bättre på att läsa djuren. Just känslan kan vara svår att lära sig om man inte har det "medfött".
Jag jobbar med hästträning, bla med problemlösning etc. Det är ju olika djursorter. Men en hel del går att applicera på hund.
Sambo har ändå levt med BC och Sheltie som tävlade agility på int elitnivå. Han jobbar också med häst och anses av många vara särskilt bra på knepiga hästar. Trots det upplever han att pappisarna lärt honom bli mycket känsligare i djurkontakt.