Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Hos oss har de legat på expeditionen på institutionen. Nu vet jag ju inte hur det ser ut på alla andra skolor, men där jag gått har tentasvaren legat i pärmar där det står på vilken termin och vilken tenta det rör sig om. Sen får man ju leta efter en tenta som är bra. Jag brukar kopiera upp 3-4 st svar per fråga så jag har att jämföra med.men detta med tentasvar den möjligheten trodde jag inte ens fanns, ska kolla hur jag hittar igen dem
Ja jag är ett praktexempel på de som kallas en snedrekrytering, inga föräldrar som är akademiskutbildade.
Ja det var en rejäl kulturkrock
Hos oss har de legat på expeditionen på institutionen. Nu vet jag ju inte hur det ser ut på alla andra skolor, men där jag gått har tentasvaren legat i pärmar där det står på vilken termin och vilken tenta det rör sig om. Sen får man ju leta efter en tenta som är bra. Jag brukar kopiera upp 3-4 st svar per fråga så jag har att jämföra med.![]()
Ja, det är en kulturchock, och det krävs att du är uthållig! En av mina vänner började att studera till sjuksköterska när hon var strax under 40 år. Hon är oerhört smart och begåvad på alla möjliga vis, men hennes självförtroende var totalt i botten i början på utbildningen.
Vi pratade mycket om det, hon och jag, och jag insåg hur mycket jag fått "gratis" i min uppväxt, som hon nu kämpade med. Hon beskrev att det var språket, vanan att ställa frågor, vanan att förklara och beskriva - som gjorde att hon tappade fotfästet.
Efter drygt en termin så började hon att slappna av lite mer och inte ta allt så bokstavligt. Hon beskrev det som om hon "frös" inför frågeställningarna och liksom snubblade över ord och tankar.
Min tanke är att du kanske befinner dig i samma chockfas som hon gjorde, och kanske slappnar du av om du bara ger dig själv lite tid. Min vän missade också tentor i början (liksom många av oss gjort), men problemet var att hon tog så illa vid sig och blev så knäckt.
Det är nog olika beroende på institution. Vi brukar ge ut en exempeltenta, och inga svar. Det finns ju inte oändligt många bra tentafråga man kan skriva på ett visst material, och så fort man ger ut en tenta är de frågorna förstås oanvändbara. Så av den anledningen brukar vi inte ge ut gamla tentor, man bränner för många bra frågor då. När det gäller svaren så får man åtminstone hos oss absolut inte dela ut studenters svar utan deras godkännande, varje student får bara titta på sina egna tentasvar.
Absolut som en arbetskamrat sa åt mig att "vi är inte uppfostrade till att ställa frågor eller ifrågasätta"
Precis som din vän så känner jag mig också helt knäckt, och min första tanke är ju att fly, återvända till tryggheten på jobbet och stoppa alla drömmar om att studera på universitet eller byta inriktning, en tanke var väll att tillsammans med den utkastade julgranen, även tömma ryggsäcken på anteckningar och kurslitteratur och sätta eld på skiten och grilla mig en korv, och för att få mer fart på brasan så kan även den nyinköpta tunikan som jag skulle ha första dagen på min praktikplats, åka med, för den har jag absolut ingen användning för, vi har fria arbetskläder på jobbet, tack och lov är det för kallt för att få fjutt på någon brasa, förfryser väl händerna på kuppen.
Tid jo nu finns det tid, tyvärr gör ju mig tiden stressad för då får jag tid att tänka på hur misslyckad jag är och hur roligt alla andra har..
Förhoppningsvis så får jag ett mailsvar av en studeivägledare och kan boka upp ett möte
En tentamen (alltså provformuläret) är en allmän handling, så den måste lämnas ut om en student (eller vem som helst) begär det.
Men det gäller väl bara för statliga universitet?
Tackar det hoppas jag ju oxå påDet kommer att ordna sig! Du ska så klart inte ge upp. Du kommer att klara tentorna och du kommer att komma ut på VFU:n. Mitt tips är att vara så öppen som möjligt. Våga fråga! Det här har inget med din intelligens att göra, utan det handlar sannolikt om att du behöver bli mer bekant med det akademiska förhållningssättet - och det är en övningssak.
Brukar det inte finnas kurser och föreläsningar i studieteknik och tentaskrivande på skolan?
Jag vet att jag gick på en i alla fall.
Ge inte upp! Bara att du startar en sån här tråd visar att du är motiverad och vill mycket och den viljan kommer att hjälpa dig igenom utbildningen även om vägen blir lite krokig.Jag har ju en annan typ av startsträcka än mina kurskamrater som precis kanske avslutat sin gymnasieutbildning, och har ett annat tankesätt och studieteknik än vad jag har....
Absolut som en arbetskamrat sa åt mig att "vi är inte uppfostrade till att ställa frågor eller ifrågasätta"
Precis som din vän så känner jag mig också helt knäckt, och min första tanke är ju att fly, återvända till tryggheten på jobbet och stoppa alla drömmar om att studera på universitet eller byta inriktning, en tanke var väll att tillsammans med den utkastade julgranen, även tömma ryggsäcken på anteckningar och kurslitteratur och sätta eld på skiten och grilla mig en korv, och för att få mer fart på brasan så kan även den nyinköpta tunikan som jag skulle ha första dagen på min praktikplats, åka med, för den har jag absolut ingen användning för, vi har fria arbetskläder på jobbet, tack och lov är det för kallt för att få fjutt på någon brasa, förfryser väl händerna på kuppen.
Tid jo nu finns det tid, tyvärr gör ju mig tiden stressad för då får jag tid att tänka på hur misslyckad jag är och hur roligt alla andra har..
Förhoppningsvis så får jag ett mailsvar av en studeivägledare och kan boka upp ett möte
Ge inte upp! Bara att du startar en sån här tråd visar att du är motiverad och vill mycket och den viljan kommer att hjälpa dig igenom utbildningen även om vägen blir lite krokig.
Jag började att läsa på universitetet när jag var 37 år och då var det nästan 20 år sen jag avslutade min 2-åriga gymnasieutbildning på jordbrukslinjen. Jag fick börja om på nytt och även om jag inte missade några tentor så var det jobbigt många gånger. Jag hade inte fixat att arbeta vid sidan av, jag var tvungen att koncentrera mig på studierna (och på min familj) och det får mig att fundera på hur mycket du jobbar? Du kanske kan dra ner lite på det för att spara dig själv lite???
Åh, misströsta inte...(men kanske var korven riktigt god och tunikan ändå ett dåligt impulsköp?
Förlåt min galghumor, men du skrev detta så bitterljuvt och dråpligt.
)
Där skiljer sig nog attityden väldigt mycket från universitet till universitet. Poängen är ju att studenterna ska lära sig och att tentamen ska vara ett test på deras kunskaper. Uppenbarligen har Göteborgs universitet inte tyckt att de bränner några frågor genom att förbereda studenterna på vad som komma skall. Är studenterna förberedda blir dessutom resultaten bättre, eftersom studenterna vet hur tentorna är uppbyggda och vad som förväntas av dem. Det blir ingen chock på tentadagen.Så av den anledningen brukar vi inte ge ut gamla tentor, man bränner för många bra frågor då.
På juristprogrammet är det anonyma tentor, så det spelar ju ingen större roll. När tentan är rättad får du hämta ut din tenta om du vill, men du får också låta den ligga kvar ifall någon vill kopiera upp den. Ska den bestridas ligger den också kvar förstås.När det gäller svaren så får man åtminstone hos oss absolut inte dela ut studenters svar utan deras godkännande, varje student får bara titta på sina egna tentasvar.
Vilka ämnen är det du läser?I höstas kom jag in på min drömutbildning på universitetet, och jag kämpade på med jobb vid sidan av och pluggande, flitigt påhejad av mina familjemedlemmar och arbetskamrater...
Nya svåra ord, nya sätt att tänka, grupparbeten, ny miljö mm
Och så kom tentan, en tenta som skulle klaras för att kunna gå ut på den verksamhetsförlagda utbildningen ( villkor som universitetet har) Klarade inte första tentan, och fick göra en omtenta som jag än en gång missade på. Svaren på tentan är för korta, och det analyserande delarna saknar helt svar ( saxat ur ett mail från examinatorn) . Får givetvis gör om tentan i Mars och fortsätta på min utbildning, då den verksamhetsförlagda utbildningsperioden är över.
Jag missar på det analytiska bitarna, finns där inne men svårt att få ner på papper, något jag aldrig lärt mig under min skolgång, kanske aldrig har behövt i mitt yrkseliv, privatliv.
Schemat på jobbet var sedan länge planerat, för att jag skulle kunna gå ut på praktik, en praktik där "poletten skulle trilla ner", om detta var rätt utbildning och ett passande yrke, då jag endast stött på yrket från ett föräldraperspektiv.
Extra pass finns i överflöd på jobbet i fall jag har för mycket fritid, vilket jag har nu, tid till att plugga ja givetvis finns det även det, men vad ska jag plugga på då jag själv anser att jag inte har de där analytiska bitarna som krävs för att klara av tentan, glädjen lusten och orken att fortsätta gotta ner mig i litteraturen är totalt bortblåst..
Känner mig totalt misslyckad...
Hjärtat är tu delat. Jag vill göra saker jag mår bra av, även om mitt jobb inte är ett högstatusyrke, mår jag bra där, skratt glädje värme och kärlek.
Vill göra något annat i framtiden, skrev ett mail till studievägledaren för vidare diskussioner, har även funderat på om en distansutbildning skulle passa min situation bättre.....
Ja kära ni vad tycker och anser ni ?
För övrigt tror jag att rättad tentamen i normalfallet är att anse som allmän handling som vem som helst kan begära att få se och kopiera även om man såklart får ta viss hänsyn till institutionens resurser.