Juvret är inte färdigt men på maiden kan man inte gå efter det, likaså vaxproppar. Jag menar inte något negativt med det jag skrev, vill bara vara hjälpsam för tyvärr har jag sett för många inte vaka ordentligt (bland annat pga okunskap inte illvilja) och det har gått illa för både sto och föl så det är därför jag vill påminna om vikten av att vaka ordentligtBättre att vara lite trött efter fölvak än att missa allt. Finns ibland svettband att hyra men det är inte alla ston som blir supersvettiga så att den reagerar heller
![]()
Jag förstår precis, jag vill verkligen inte missa något så jag är på kameran dygnet runt i vaket tillstånd och har vänner som kollar när jag inte kan. Jag ska ställa mer larm på natten. Jag har ganska lätt att somna om på natten så de borde gå utmärkt!
Jag har sånna ph remsor också, så kollar mjölken två gånger om dagen. De ligger stadigt på 8 i värde just nu, men kanske lite grumlig igår. Eller lix som små vita prickar i.
Det jag tänkte på är att hon inte låg ner i natt en enda gång