Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
er ödmjuke golit tänker låta sig jordbegravas, med eventuellt lämpliga organ donerade, för att så småningom bli ett intressant forskningsobjekt för framtida arkeologer.
Den här låten ska spelas och det ska vara ett glatt kalas, för golit ville ta vara på livet och vill att de som lever efter honom också ska göra det.
http://www.youtube.com/watch?v=8IoO5nkxT_4
blir bra när kistan bärs ut.
Denna skulle jag kunna tänka mig , den dagen det är slut http://youtu.be/iSNFW2zzS7c
Eller godingen little cat & dirty dog http://youtu.be/qMcpngK893g
Tror det nog inte är lagligt men när jag dör, strö ut min aska här...
![]()
I USA har jag för mig (sett på tv för länge sedan) att man kunde donera.sin kropp till forskning. De La helt enkelt ut liken på marken, vissa i sol, vissa i vatten osv och studerade förmultningsprocessen :-)
I USA har jag för mig (sett på tv för länge sedan) att man kunde donera.sin kropp till forskning. De La helt enkelt ut liken på marken, vissa i sol, vissa i vatten osv och studerade förmultningsprocessen :-)
Det finns ett väldigt intressant arbete, C-uppsats tror jag, som handlar om hur folk vill bli begravda. Där folk svarat på enkät och helt enkelt fått önska fritt. Men jag tror inte den är publicerad.
Det är FBI som har det området där döda ligger för att sedan kunna lösa brott genom att jämföra![]()
Det är inte den här du tänker på: http://hig.diva-portal.org/smash/get/diva2:120024/FULLTEXT01.pdf
Kl
OM jag var väldigt rik skulle jag kunna tänka mig en STOR parad!!!Riktigt ståtligt med svarta hästar och gammeldags likvagn och en orkester som spelar...
Och efter det en STOR fest!!!! Typ gatufest- så att alla möjliga människor kan ha jätteroligt med god mat och barnen får leksaker etc.
Efter att ha testamenterat en del pengar till nån vettig djurhjälpsorganisation och till min brorson så hade det byggts en STOR byggnad med en vacker park omkring och där hade det flera gånger om året ordnats saker för folk som är ensamma, har dåligt med pengar etc etc. Som julfester för hemlösa, utdelning av leksaker till barn som inte har det fett.
Byggnaden skulle också ha lokaler som hyrdes ut billigt till föreningar som behöver ha möten- inte idrottsföreningar utan frimärksklubben, den lilla historiska dansföreningen, pensionärernas skateboardklubb och liknande.
Där skulle också finnas små lägenheter som hyrdes ut billigt till folk som annars har svårt att hitta lägenheter och som även kunde vara jourlägenheter om nån SNABBT måste komma bort tex från en elak sambo/pojkvän/flickvän.
Tanken att byggnaden skulle kunna vara en stiftelse som liksom finansierar sig själv i många många är. Folk skulle kunna donera pengar dit ( många bäckar små).
Och nånstans därunder kunde jag ligga och mysa över att min Farbror Joakimliknande förmögenhet kom många andra till nytta och glädje.
Tror det nog inte är lagligt men när jag dör, strö ut min aska här...
![]()