Problemet är att det tar så himla mycket mer plats om det ska finnas enskilda rum till alla. Alternativt så får man lösa det med ett strikt schema om vilka dagar man har rum, och det skulle nog inte funka i så många verksamheter. Om det ska finnas enskild kontorsplats till 400 pers OCH så många mötesrum i varierande storlekar så att det räcker för att alla ska kunna hålla sina möten som önskat så blir det en enormt mycket högre lokalkostnad än om man kan ha aktivitetsbaserat beräknat på tex 60-70% beläggning. Hos oss handlar det om miljoner i skillnad i lokalkostnad

(och det är en skattefinanasierad arbetsplats så alla ökade kostnader innebär att vi kan göra mindre av det som är vårt uppdrag).
Vi har ett fåtal rum så att den som verkligen behöver det av hälsoskäl kan ha (och det är då tillgängligt för att sitta i om man behöver stänga om sig för möte/samtal när vederbörande inte är där), men av platsmässiga skäl ligger de rummen rätt mörkt och trist istället.