Häst-/ryttarprodukterna vi saknar

Sv: Häst-/ryttarprodukterna vi saknar

Plaststigbyglarna finns ju annars!

Men blir det verkligen sån skillnad?
 
Sv: Häst-/ryttarprodukterna vi saknar

Vad tror ni om en gps-grej då? En pryl man aktiverar som består av tre delar: en i ryttarens ficka, en i sadeln och en hemma på gården. Den känner sedan av om ryttaren inte sitter på hästen längre och larmar hem. Nåt som inte är alltför olikt detta använder väl offpist-skidåkare vid lavinfara om jag inte har fel... (Vilket jag säkert har bara för det :P )

Håller ögonen öppna. En sådan GPS-grej du pratar om kommer med stor sannolikhet komma ut på marknaden det närmsta året :angel:.
 
Sv: Häst-/ryttarprodukterna vi saknar

Vad saknar du alltid i hästaffärerna?

Större urval av ridbyxor till HERRAR! Finns ju knappt några..! :mad: Kan väl kanske även gälla övrig ridutrustning. Många kläder som finns och verkar vara bra görs bara i damstorlekar, och skor & stövlar tillverkas många ggr upp till strl 41. Exempel är LaCrosse stövel Alpha Filly som bara tillverkas i damstorlekar, och Hööks vars flesta skostorlekar sträcker sig till strl 41.

Jag vill ha ett större utbud, inte bara en eller två modeller att välja på. Visserligen finns det ett gammalt socialistiskt talspråk: "Valfrihet är att slippa välja", men jag vill ha valmöjlighet!
 
Sv: Häst-/ryttarprodukterna vi saknar

Jag skulle vilja köpa stödhjul till hästen, airbag och säkerhetsbälte till sadeln.
Till mig själv skulle jag vilja kunna köpa en uppgradering till hjärnan som gör att jag kan rida. ;)

Hahaha!!! :rofl:

+ 1 på den...speciellt uppgraderingen av hjärnan.

Sen skulle jag vilja ha något som borde vara lite mer realistiskt och det är snygga ridstövlar med ORDENTLIGT vida skaft. Har tittat på alla möjliga modeller och minsann, stl 38 kan t o m vara 38 cm runt om. Synd bara att mina vader är 43cm!!! Skulle behöva köpa stl 45 för att få på mig dom. :devil:
 
Sv: Häst-/ryttarprodukterna vi saknar

Gps sändare finns redan ;)

Har bla en sån själv...
Och det är bra att ha framförallt för en annan som ofta kan bli akut sjuk och behöva en ambulans...
 
Sv: Häst-/ryttarprodukterna vi saknar

*kl*

Varför är alla funktionskläder för ryttare i så tråkiga färger till så dyrt pris ?

Till all annan aktivitet är funktionskläderna ofta i roliga färger och till halva priset....
Synd bara att dom inte har ridbyxor också....
 
Sv: Häst-/ryttarprodukterna vi saknar

"En pryl man aktiverar som består av tre delar: en i ryttarens ficka, en i sadeln och en hemma på gården. Den känner sedan av om ryttaren inte sitter på hästen längre och larmar hem."

Något jag DEFINITIVT skulle vilja köpa, mycket bra idé.
 
Sv: Häst-/ryttarprodukterna vi saknar

alltså, priset håller jag med om och det jag tänker föreslå är inte direkt billigare, MEN! Pikeur har funktionskläder i chockrosa, lime, gult o.s.v. o.s.v.
crw har också funktionskläder som jag antar är billigare.
 
Sv: Häst-/ryttarprodukterna vi saknar

kl

Ett teleskop ridspö som får plats i jackfickan eller som kan hänga på vojlocken som man bara kan ta fram och dra ut när man behöver det om hästen t ex fjantar för att gå förbi något.
 
Sv: Häst-/ryttarprodukterna vi saknar

kl

Ett teleskop ridspö som får plats i jackfickan eller som kan hänga på vojlocken som man bara kan ta fram och dra ut när man behöver det om hästen t ex fjantar för att gå förbi något.

Jaaa, gud så smart. Ett sånt skulle jag omedelbart köpa!
 
Sv: Häst-/ryttarprodukterna vi saknar

Fast nog finns det ridkläder av funktionsmaterial på marknaden;)

Pikeur, Cavallo, GPA är ju några märken som satsat på lite andra tyger i ridbyxor som gör att de är lite mer smutsavvisande och bekväma att bära. Pikeur har ju även vinterfodrade ridbyxor, Whitaker likaså.

66 North har massvis av sköna tröjor i fleece eller microfiber material som är både snygga och andas. Även pikeur har ju massvis av fina tröjor som är perfekta att klä sig "lager på lager" med!

Kommer vi till kavajer är ju i princip alla nya kavajer gjorda av skönt funktionsmaterial, GPA , Animo, Equiline, Pikeur likaså tävlingsskjortorna!

Så kom inte och säg att det inte finns;)


Fast här kommer vi ju till nästa bekymmer, att flertalet hästaffärer har ganska litet utbud och inte verkar beställa hem dessa lite udda grejer.

66 North har jag inte sett i någon ridsportaffär förrän för några veckor sen. De hade ett par ridbyxor över i "vintermodell", som faktisk så vettiga ut, bortset från att de var 3 storlekar för stora och inte skodda:grin:

Det är ju bra att det finns kavajer och tävlingsskjortor i funktionsmaterial, men majoriteten av ryttarna i Sverige är ändå hobbyryttare, så lite konstigt att det inte är fler som satsar på att göra bra grejor till dom.
 
Sv: Häst-/ryttarprodukterna vi saknar

alltså, priset håller jag med om och det jag tänker föreslå är inte direkt billigare, MEN! Pikeur har funktionskläder i chockrosa, lime, gult o.s.v. o.s.v.
crw har också funktionskläder som jag antar är billigare.

Fast crw har ju dessa förbaskade loggor!

Jag vill ha bra kläder till ett hyfsat pris, utan stora, blaffiga loggor :mad:
 
Sv: Häst-/ryttarprodukterna vi saknar

Jag önskar mig ett täcke som anpassar sig efter hästens kropptemperatur. Är hästen kall sväller det upp och blir varmare blir hästen varm öppnas samma ventilation som får täcket att svälla men istället för att svälla låter täcket luften kyla hästen till behaglig temperatur.

Sen önskar jag mig fleece täcke med hals i storlek 75, pullarträns i shettis storlek, mer riktiga sadlar överlag till shettis.
 
Sv: Häst-/ryttarprodukterna vi saknar

Men CRW har väl knappst stora blaffiga loggor? På dom flesta grejerna är det bara en pytteliten brodyr?
 
Sv: Häst-/ryttarprodukterna vi saknar

*Kl*

Jag saknar varma, mjuka och mysiga kläder som andas som hår INTE fastnar i när man klipper.
 
Sv: Häst-/ryttarprodukterna vi saknar

Haha Kronoberg verkar vara platsen softshell glömde att komma till, häromkring har vi softshell, vindtäta fleecegrejjer och saker till förbannelse!

Trix: jaha, jag vet inte hur CRW ser ut haha, jag googlade bara fram det.
 
Sv: Häst-/ryttarprodukterna vi saknar

Inte finns dom i dom roliga färgern när jag åker in till stans ridsportaffärer... :cry:

Men jag får väl prova och ta reda på vilke storlek jag behöver och sen leta på nätet om det finns något ställe där som har roliga färger.....
 

Liknande trådar

Hästmänniskan Hej på er! Jag är ny på detta forum och jag hoppas att jag postar i rätt del. Jag behöver ventilera och resonera lite med andra... 10 11 12
Svar
223
· Visningar
12 383
Senast: lilsan
·
Ridning Jag har just nu väldigt mycket tid framför datorn och har hittat ett antal brittiska Youtubare som filmar sina uteritter med GoPro. Jag... 2 3
Svar
44
· Visningar
7 031
Senast: MiniLi
·
Träning Min häst är egentligen allt jag drömt om - brukar säga (eller iaf tänka) att han är precis den hästen jag fantiserade om när jag var 10... 2
Svar
20
· Visningar
3 601
Senast: Roheryn
·
Hästmänniskan Skulle behöva skriva av mig lite. Tycker det är svårt att få råd och förståelse när jag pratar om detta med människor i min närhet, då... 2
Svar
23
· Visningar
6 059
Senast: Nepenthe
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp