Könsbekräftande klädsel - är det viktigt?

Bukefalos 30 år!

Ja verkligen - vi hade flickslöjd och pojkslöjd!! För att ta ett litet exempel. Flickslöjden var att sy och sticka medan pojkslöjden jobbade med trä och metall. En vecka eller så om året fick vi byta och testa den andra världen.
Huh! Vi hade både fram till högstadiet då vi fick välja, jag valde träslöjd. Numera har de ju båda även på högstadiet :)
 
Men det där stämmer ju inte riktigt - könsroller bland vuxna var betydligt striktare under 60- och 70-talen än nu. Det finns till exempel en lång historia av kvinnor i omvårdande roller - sjuksköterskor, barnvårdare osv - och en lång historia av män i ingenjörsyrken och försvaret. När jag gick i lågstadiet hade jag flera klasskompisar med mammor som var hemmafruar och det var bara EN ENDA mamma som heltidsarbetade - och ja, det var min mamma. Så även om barn hanterades som barn oavsett kön, så var vuxenlivet betydligt mer könsrollsuppdelat då än det är nu.
Ja det är som att man kunde ta det lungt med att trycka till småbarnen iom att man visste att de ändå inte kunde ta vägen någonstans senare. Medan man nu vet att de har möjligheter och måste starta tidigt med begränsningen. O_o

Men samtidigt, även om kläderna var mer lika och lekarna var mer ute så differentierade man hårt. Flickbebisar fick träna hårt hårt på att ta ansvar och pojkar blev mer omhändertagna och hjälpta (jämför att man även nu uppfostrar flickor mer, men det blir ju nu en egentlig hjälp på vägen medan att inte uppfostra pojkar är en stjälp). Tex finns en hemsk beskrivning från 70-talet i Italien i en rapport där flickbebisar skulle äta med sked innan kunde ha motoriken och fick bannor om de tappade och om flickbebisar som fick en knäpp på näsan om de ammade glupskt. :( (även i Sverige men då tog man bara bort bebisen så hon skulle äta elegantare) (ja jag har feministisk mamma som böcker med aktuell forskning om sådant och prenumererade på Tvärsnitt och Kvinnovetenskaplig tidskrift)

Mer modernt från mina egna böcker är ju att bebis på lutande plan utan mamma med, där är flick och pojkbebisar jämförbart aktiva. Medan om mamman är med pushar hon pojkbebis och hindrar flickbebis från att undersöka. Hemskt också tycker jag det också är att man ger flickor mer språk från födsel och sedan säger att pojkar inte gillar att läsa.
 
Senast ändrad:
Ja det är som att man kunde ta det lungt med att trycka till småbarnen iom att man visste att de ändå inte kunde ta vägen någonstans senare. Medan man nu vet att de har möjligheter och måste starta tidigt med begränsningen. O_o

Men samtidigt, även om kläderna var mer lika och lekarna var mer ute så differentierade man hårt. Flickbebisar fick träna hårt hårt på att ta ansvar och pojkar blev mer omhändertagna. Tex finns en hemsk beskrivning från 70-talet i Italien i en rapport där flickbebisar skulle äta med sked innan kunde ha motoriken och fick bannor om de tappade och om bebisar i något annat land där flickbebisar fick en knäpp på näsan om de ammade glupskt. :( (ja jag har feministisk mamma som böcker med aktuell forskning om sådant och prenumererade på Tvärsnitt och Kvinnovetenskaplig tidskrift)
Fast inget av det hoppas förekom i Sverige? Vi lekte väldigt vilda lekar och ingen förälder hade åsikter att vi var blandat pojkar och flickor.
 
Fast inget av det hoppas förekom i Sverige? Vi lekte väldigt vilda lekar och ingen förälder hade åsikter att vi var blandat pojkar och flickor.
Ja det var det jag menade med att man kanske visste att man kunde trycka till dem senare :).

Bebisar är ju mer med föräldrar och där är det än idag i Sverige könsdifferentierat vilket bemötande de får. Tex mer tal till flickor. Dock tror jag inte ens på 70-talet att flickbebisar fick en en så aktivt uhm uppfostrande behandling utan mer omedvetet. På 80-talet hade vi en granne som könsdifferentierade syskon. Pojken hade så höga tankar så han behövde inte lära sig knyta skosnören och sådant medan flickan var mer praktisk och fick mycket ansvar. Vi pratar tultisar...

Väl ute var vi ju alla vilda. Men jag har ett klart minne av att pojkarna hoggade alla cyklarna på dagis och klätterställningen och jag var för blyg för att prova. Och de var stenhårda på att jag skulle lära mig fläta band. (vilket är orsaken till att jag såg det direkt på min sons andra förskola, att de hade den attityden att de lät ruffiga barn (bara pojkar) hogga alla cyklar, från försiktiga barn -blandat och ritade bil till barnet som var helt ointresserat av bilar utan gillade tåg.) Hos min dagmamma var det inte så dock.

I skolan på 80-talet vet man att pojkar fick 70% av talutrymmet och 70% av frågan vid handuppräckning. Det har man räknat på. Och mer hjälp vid fråga. Och om man delade 50/50 kände sig pojkarna förfördelade. Och de ansågs smartare än flickor. Nuförtiden verkar ju dock allmänna attityden vara att pojkar är hopplösa med inlärning och betyg (även om de faktiskt helt överpresterar sina betyg på tester så de är verkligen betydligt mindre hopplösa än folk tror.).
 
Senast ändrad:
Jag är liksom så mycket som individ som är viktigare än att jag råkar vara biologisk kvinna, så könsbekräftande klädsel kommer väldigt långt ner på listan för mig.
Jag tror numera att även det är en läggning.
Avsaknad av behov att uttrycka kön.
 
Ja verkligen - vi hade flickslöjd och pojkslöjd!! För att ta ett litet exempel. Flickslöjden var att sy och sticka medan pojkslöjden jobbade med trä och metall. En vecka eller så om året fick vi byta och testa den andra världen.
Vi hade tack också lov lika uppdelat först och valfritt sedan.
Jag valde trä och metall-slöjd.

Men jag valde också teknik i stället för ytterligare ett språk eller konst eller ekonomi.
Jag levde med bara min mamma och hon kunde lära mig det andra.
Jag var enda flickan på hela skolan som hade teknik.
I alla årskurser i högstadiet.
Det var en ganska så stor skola.
 
Det där är (bland annat) vad jag slåss mot och jag tror att om vi ska lyckas få ett mer jämställt samhälle så behöver vi börja med barnen. Inte heller där tvinga pojkar att ha klänning eller flickor att leka med bilar, men att uppmuntra båda i lika hög grad. Att medvetet anstränga sig för att bemöta pojkar och flickor likadant - för det finns forskning på att det inte görs, och det är till pojkarnas nackdel. För det som vi gör idag som någon sorts default är inte neutralt utan det befäster könsroller om vi inte aktivt anstränger oss för att det inte ska bli så - att vara könsrollsneutral kräver en ansträngning och jag anser att vi alla, och inte minst då skolpersonal, ska göra den ansträngningen.
Precis all forskning visar att unga idag med det du förespråkar mår allt sämre, siffrorna är direkt alarmerande, man förstör en hel generation unga människor genom det här politiska agerandet
 
Precis all forskning visar att unga idag med det du förespråkar mår allt sämre, siffrorna är direkt alarmerande, man förstör en hel generation unga människor genom det här politiska agerandet
Det är alltså klarlagt i en massa studier att barn/unga mår sämre just av att man behandlar dem lika, att killar tillåts ha kjol och flickor kan uppmuntras leka med bilar tex? Det är inte att samhället allmänt ger okad psykisk ohälsa/att man fångar upp dåligt mående?
 
Jag tror numera att även det är en läggning.
Avsaknad av behov att uttrycka kön.
Finns säkert, men det kan ju vara ngt annat som menades. Jag tänker inte efter extra för att uttrycka mitt kön hela tiden tex. Men det känns inte som en läggning, det känns bara som att jag är kvinna -uppfattar mig själv som kvinna, och är född kvinna -kropp och det gör att jag inte behöver bry mig. För jag är ju kvinna vad jag än har på mig eller gör.

Jag är lika mycket kvinna när jag hugger ved i jeans och när jag har klänning och hugger ved, eller stickar. Så ingen energi eller tankekraft behöver läggas där. Som medeltida nunnor som såg sig själv som människor, medan munkar såg dem som kvinnor -other. Jag ser mig som människa, vilket såklart kan bli ett problem i ett möte med en man som ser mig som kvinna-other istället för människa.
 
Precis all forskning visar att unga idag med det du förespråkar mår allt sämre, siffrorna är direkt alarmerande, man förstör en hel generation unga människor genom det här politiska agerandet
Med tanke på att inget speciellt politiskt agerande i frågan verkar ske är det osannolikt att det är orsaken till att unga idag mår allt sämre.

De som forskar i frågan skyller ju snarare på att skolan lägger ett större ansvar på unga än de klarar att hantera i tex betygssättning. Vilket är stressande.

Och som @SiZo skrev, sociala medier.
(som ju bland annat faktiskt driver högt tryck på att uttrycka femininitet genom smink eller maskulinitet genom incel.)
 
Jag lyfte det negativa med skönhetsindustrin och att jag inte alls ser något positivt med att unga killar och män börjar använda smink och annat, delar av den industrin är så extrem i mina ögon att den är direkt mänskligt destruktiv. Det satsas stora summor nu på att bredda kundbasen, att kunna sälja in det här till män och barn.

Män och barn ligger bakom boom i skönhetsindustrin
 
Jag lyfte det negativa med skönhetsindustrin och att jag inte alls ser något positivt med att unga killar och män börjar använda smink och annat, delar av den industrin är så extrem i mina ögon att den är direkt mänskligt destruktiv. Det satsas stora summor nu på att bredda kundbasen, att kunna sälja in det här till män och barn.

Män och barn ligger bakom boom i skönhetsindustrin
Tillomed i artikeln de länkar till så tar de upp sociala medier som en faktor :D
Förbjud appar vars syfte är att få folk "hooked". Då lär vi ha löst många problem.
 
Många barn och tonåringar/unga vuxna är idag inlindade i bubbelplast vilket har lett till att de inte vågar/klara av vardagen. Det låter som ett skämt att det är deras föräldrar som gör anställningsintervjuer mm, men har du aldrigt tillåtits ta några risker/chanser klarar du varken av att ta egna initiativ eller klarar av att hantera motgångar. Det höjs allt fler röster att barn måste få leka som förr och i det ingår det att utmana sig själv, ramla och slå sig. Att ungar inte får kasta snöboll, leka herre på täppan, klättra i träd eller ens åka pulka i parkerna i Sthlm utan att ha hjälm på sig fostrar fler unga som mår dåligt.
 

Liknande trådar

Hästnyheter

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

Barn

Hund

Katt, Andra Djur

  • Lämplig kattras?
  • Kattbilder #10

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp