Samtidigt är det ju väldigt uppenbart att många män som inte är "normmaskulina" genom åren (även de närmaste åren) ansetts mycket attraktiva av flera miljoner kvinnor även sedan normen blev mer modernt maskulin. Rock och popstjärnor är en bra början.
Hur man själv väljer en partner är nog både beroende på personlig smak och normtryck. Jag kan tänka mig att det finns många som tycker att det vore rätt hett med en mer feminint presenterande man väljer en mer normföljande partner för att det helt enkelt är lite lättare och mer bekvämt så också.
Nu är jag ju en queer person men jag kan liksom attraheras av båda, beroende på person. Liksom både maskpresenterande kvinnor och väldigt feminina sådana, och androyna! Det finns så mycket läckert folk i världen.