EmmaBovary
Trådstartare
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Men jag skrev ju att jag inte gillar att krigen kallas för Trumps eller Putins!Palermo skrev Trumps krig.
Ska tråden inbegripa Gaza och Västbanken? Iran? Just nu vill väl många andra länder i regionen minska risken för ett större krig mellan flera parter.
Jag kan tycka att en för bred rubrik kan leda till att antingen allt möjligt eller inget alls diskuteras.
Det känns också så att om en ny tråd skall startas som en fortsättning på en äldre så känns det för mig lite konstigt om den inte har en klarare koppling till den gamla.
Även om den gamla hade en rubrik som väl ledde till en lite väl mycket hata Israel-tråd.
Mitt förslag just nu är väl att döpa en ny tråd till något i stil med:
Israel, Iran, Palestina, terrorgrupperingar, USA med fleras krig och konflikter.
Tydligare än ditt förslag som jag citerat och fetat här kan det nog inte bli tycker jag.Och Israel hör liksom till både "Mellanöstern" och "Västasien" så jag förstår inte varför förslag som typ "Krig och konflikter i Mellanöstern/Västasien" inte skulle vara tydliga nog? Och att USA ofta är inblandade i konflikter i regionen är nog givet för de flesta?
Det är nog ett ganska bra förslag, som jag nu i princip har ändrat till. Förhoppningsvis hittar nu flera tråden och den kan återgå till mångsidiga diskussioner om det som händer i regionen.Tydligare än ditt förslag som jag citerat och fetat här kan det nog inte bli tycker jag.
Kan det vara att premiärministern kommer från ett socialistiskt parti?Spaniens luftrum är stängt för amerikanska flyg som deltar i Irankriget, meddelar regeringen i Madrid. [TT]
Vad är det som gör att Spanien träder fram som i stort sett enda land som går mot Trump?
Spaniens luftrum är stängt för amerikanska flyg som deltar i Irankriget, meddelar regeringen i Madrid. [TT]
Vad är det som gör att Spanien träder fram som i stort sett enda land som går mot Trump?
För att premiärministern har ryggrad vilket tyvärr är alldeles för ovanligt bland politiker idag.Spaniens luftrum är stängt för amerikanska flyg som deltar i Irankriget, meddelar regeringen i Madrid. [TT]
Vad är det som gör att Spanien träder fram som i stort sett enda land som går mot Trump?
Fast det hade gått alldeles utmärkt att namnge tråden utan att nämna vare sig västasien eller mellanöstern.Gällande den ursprungliga titeln på denna tråd och till er som invände mot den så rekommenderar jag att lyssna på vad Nawal El Saadawi har att säga om frågan.
Här är ett kort klipp från henne. Hon vägrar säga "Mellanöstern" utan säger antingen North Africa eller West Asia.
https://www.instagram.com/reel/DM-Xg-HSQUL/?igsh=OWlmMWthOWplMHUw
Det här var alltså en kommentar på att Israel/USA bombat ett universitetHan har en poäng Visa bifogad fil 183281
Läser ikapp lite från helgen som varit samt från idag.
USA/Israel har bombat flera universitet i Iran.
USA vill ta all Irans olja. Vill ockupera Kharg.
Iran har bombat Israels oljeraffinat, dock verkar det inte vara några jättestora skador? Har för mig att dom bombade samma raffinat under 12-dagars kriget.
Direktträff av iran mot Tel Aviv idag.
Israel avvisade Frankrikes förslag för vapenvila.
Israel röstar ja för dödsstraff som enbart gäller för palestinier.
Vad har jag missat?