• Fritid
  • Trådstartare Trådstartare SaraXX
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 468
  • Visningar Visningar 12 883

Bukefalos 30 år!

Fattar faktiskt inte varför folk ska ta ut segrar i förskott.
Hoppas att det inte blir ett drev mot Ebba.
Det har hänt förr och kommer hända igen.
Hoppas att Jonna orkar berga en medalj.
 
Vilken himla vurpa Ebba gjorde, att hon inte slog sig?
Och skidorna med..
Fattar inte hur det ens gick att lösa en ny skida och att ta sig i mål med ”bara” en minuts tapp på en sån olycka…

Trist! Och särskilt tråkigt i en stafett.
Hade varit kul att se stafetten utan incidenter, inte helt självklart att Sverige hade vunnit tror jag?
Norskorna åkte grymt, och såg ut att ha suveräna skidor!

Roligt med ett tröst-silver. Och roligt se Ebba i målfållan efteråt, tur hon är rätt gammal och rutinerad nu för fasen vad nåt sånt där skulle kunna förstöra självförtroendet helt på någon yngre.
 
Jo, om Weng och Jonna gått ut samtidigt tror jag aldrig Weng hade kunnat skaka av sig Jonna och Jonna hade tagit spurten. Om båda står på benen osv.
Ja, och framför allt hade det blivit ett spännande lopp med strid om guldet. Oavsett slutresultat var det synd att det inte blev nån guldstrid.
 

Liknande trådar

  • Bukefalos bokbingo 1 augusti 2026 till 31 januari 2027
  • Bukefalos bokbingo 1 februari till 31 juli 2026
  • Buke mot Earth Overshoot Day
  • Biltält

Hästnyheter

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

Barn

Hund

Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp