Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Jag vill gärna börja, men vet inte riktigt om jag skulle klara det. Hur gör man för att fasa in raw food på bästa sätt? Jag har sedan två månader slutat äta kött och det har fungerat jätte bra. Saknar inte kött alls.
Ni som äter raw food, äter ni enbart vegetariskt eller äter ni även råbiff och sånt?
Började äta raw innan jag visste att konceptet fanns. Det är ju så logiskt, det vet ju alla, om man kokar grönsaker längre så försvinner mer av näringen.
Dessutom är jag lat när jag är uttråkad, så lättare att slippa koka saker. Men också väldigt engagerad inför utmaningar, och det är jätteroligt att laga mat när man har specifika begränsningar - sånt får inspirationen att flöda tycker jag.
Sen började trilla över lite raw på internt, ännu mer inspo!
Mina favoritsidor är My New Roots och Råvarubutiken.
Är ingen heltidsraw, kanske 5-25%?
Min mat består av raw, vegan, vegetariskt och kött. I perioder inget kött. Men med den röda tråden att jag föredrar det enkla, det lokalt producerade, och det djuretiskt producerade.
Jag känner i kroppen att den mår bättre när jag har en "seriösare" kosthållning, och sämre när det blir mycket pizza. Logiskt.
Åh så trevligt med en raw-tråd!
Jag kör inte hardcore, men äter väl...tja, kanske 40% raw i veckan just nu. Det går smidigt bara man får in vanan och jag mår verkligen jättebra på den typen av mat.
Sedan är det ju bekvämt att bo i storstad också, och kunna välja färdiglagad rawfood på lunchen. Det underlättar.
http://www.rawfoodrecept.com/